تاثیر چای سبز در مقابله با کرونا

به گزارش وبلاگ هم نفس، تهران (پانا) - طبق تحقیقات انجام شده وجود یک ماده بالقوه در چای سبز می تواند ویروس کرونا را غیر فعال و در نهایت از فراوری مثل آن جلوگیری کند.

تاثیر چای سبز در مقابله با کرونا

به گزارش وبلاگ هم نفس، چای سبز از دسته گیاهان دارویی و یکی از نوشیدنی های محبوب در بین مردم دنیا به شمار می رود. این چای پرخاصیت از برگ های گیاهی به نام Camelia sinensis تهیه می گردد که به طور سنتی در درمان بسیاری از بیماری ها کاربرد دارد.

پیشگیری از پیشرفت ویروس کرونا تنها خاصیت چای سبز نیست و طبق تحقیقات دهه های گذشته این نوشیدنی به دلیل وجود پلی فنول هایی به نام کاتچین می تواند در جلوگیری از بسیاری بیماری ها مانند دیابت، چاقی، سرطان و بیماری های قلبی موثر واقع گردد.

البته کاتچین های موجود در چای سبز به دلیل فعالیت ضد ویروسی می توانند در برابر اختلال های ناشی از استرس و التهاب نقش محافظتی داشته باشند.

بعضی از مطالعات اخیر پتانسیل چای سبز را برای پیشگیری و درمان بیماری کووید 19 نشان می دهد. فراوان ترین کاتچین و ماده اصلی فعال در چای سبز، اپی گالوکاتکین -3- گالات (EGCG) است.

EGCG ساختار پلی فنولیک دارد و یک آنتی اکسیدان قوی است که رادیکال های واکنشی را از بین می برد تا از تشکیل گونه های اکسیژن واکنش پذیر جلوگیری کند. EGCG دارای 8 گروه فنلی است و چندین دهنده و پذیرنده الکترون برای اتصال هیدروژن به چندین مولکول مانند پروتئین ارائه می دهد. به همین دلیل EGCG تمایل زیادی به پروتئین های مختلف دارد تا با آن ها پیوند تشکیل می دهد و فعالیت آن ها را مهار می نماید.

محققان به تازگی مقاله ای را منتشر کردند که سازوکار های EGCG را در جلوگیری از عفونت کووید 19 و سندرم های مختلف ناشی از آن آنالیز می نماید. آن ها نتایج مطالعات قبلی را با هدف مشخص سودمندی EGCG یا مصرف چای سبز در پیشگیری، تسکین و درمان کووید 19 آنالیز کردند.

یافته های کلیدی مطالعه آن ها نشان داد که EGCG Nrf 2 را فعال نموده و آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 (ACE 2) را که یک گیرنده سلولی برای کروناویروس و TMPRSS 2، واسطه ورود ویروس به سلول میزبان است، را مهار می نماید.

EGCG همچنین پروتئاز اصلی کروناویروس را غیرفعال نموده و فراوری مثل ویروس را متوقف می نماید. عملکرد آنتی اکسیدانی EGCG فعالیت و تجلی GRP 78 ساکن ER را سرکوب می نماید و می تواند به طور بالقوه چرخه زندگی ویروس کرونا را مهار کند.

در مجموع، EGCG ممکن است قابلیت مهار عفونت کرونا، سرکوب تکثیر ویروس، کاهش توفان سیتوکین و ترومبوز و فیبروز ریه را داشته باشد.

به گفته محققان، تا به امروز چنین مطالعات انسانی انجام نشده، اما ممکن است سایر کاتچین های موجود در چای سبز خصوصیات محافظتی مشابه EGCG از خود نشان دهند که احتمالاً در سطوح پایین تر است.

منبع: خبرگزاری پانا

به "تاثیر چای سبز در مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاثیر چای سبز در مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید