نشست ماکرون با روسای قوای سه گانه عراق

به گزارش وبلاگ هم نفس، امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه که صبح امروز وارد بغداد شد، به کاخ ریاست جمهوری عراق در بغداد رفت و با استقبال برهم صالح رئیس جمهور این کشور روبرو شد.

نشست ماکرون با روسای قوای سه گانه عراق

خبرگزاری رسمی عراق تصاویری از مراسم استقبال صالح از همتای فرانسوی خود منتشر کرد.

لحظاتی پس از انتشار خبر استقبال صالح از ماکرون، پایگاه خبری الاخباریه، نوشت: کاخ ریاست جمهوری بغداد در حال حاضر میزبان نشست مشترک رئیس جمهور فرانسه با روسای قوای سه گانه عراق شامل برهم صالح، مصطفی الکاظمی نخست وزیر و محمد الحلبوسی رئیس مجلس این کشور است.

بنا بر این گزارش در این نشست، نیچروان بارزانی رئیس منطقه کردستان و هیأت همراهش که صبح امروز وارد بغداد شده اند نیز حضور دارند.

به نوشته شبکه العربیه، ماکرون نخستین رئیس جمهوری است که از زمان مشخص مصطفی الکاظمی به عنوان نخست وزیر در می گذشته، به عراق سفر می نماید. رئیس جمهور فرانسه، دیروز طی یک نشست خبری در بیروت با اشاره به سفر امروزش به بغداد گفت: ما به عراق خواهیم رفت تا با همکاری سازمان ملل، طرح ابتکاری برای حمایت از فرایند حاکمیت این کشور را ارائه دهیم.

وی امروز پس از ورود به بغداد طی پستی در توئیتر ضمن ابراز خوش حالی از اینکه برای نخستین بار به عراق سفر نموده نوشت: برای حمایت از عراق در زمان چالش ها آمده اند.

به نوشته خبرگزاری اسپوتنیک، دفتر ریاست جمهوری عراق طی بیانیه ای درباره پفراینده های مورد آنالیز رئیس جمهور فرانسه در بغداد گفت: این سفر رئیس جمهور ماکرون بر روی تقویت همکاری میان عراق و فرانسه متمرکز خواهد بود به ویژه که پاریس از همکاری با عراق به عنوان یک کشور دارای حاکمیت کامل تمایل دارد.

در ادامه این بیانیه آمده است: فرانسه برای تقویت اصول همکاری در زمینه های مالی، فرهنگی و امنیتی کوشش خواهد نمود.

رئیس جمهور فرانسه در مدت حضورش در بغداد علاوه بر برهم صالح با مصطفی الکاظمی نخست وزیر و نیچروان بارزانی رئیس منطقه کردستان و شماری از شخصیت های سیاسی عراقی ملاقات و گفت وگو کند.

این سفر رئیس جمهور فرانسه به عراق در حالی صورت می گیرد که هفته پیش فلورنس پارلی وزیر دفاع این کشور به عراق سفر کرد و با مقامات عراقی ملاقات و گفت وگو کرد و جمعة عناد سعدون خطاب الجبوری وزیر دفاع عراق سفر پس از گفت وگو با او گفت که سفر وزیر دفاع فرانسه به بغداد در چارچوب توسعه همکاری امنیتی و نظامی اجرا شده و ما قراردادهای منعقدشده با طرف فرانسوی درباره سلاح های پیشرفته را توسعه خواهیم داد.

منبع: فرارو

به "نشست ماکرون با روسای قوای سه گانه عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست ماکرون با روسای قوای سه گانه عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید