درخت عجیبی که تبدیل به فواره می گردد!

به گزارش وبلاگ هم نفس، درخت ها یکی از اصلی ترین جلوه های طبیعت هستند و جنگل ها و منطقه ها مجذوب نماینده طبیعی را بدون آن ها نمی توان تصور کرد. گاهی در میان طبیعت به درختان کهنسال قدیمی برمی خوریم که برگ ها و شاخه هایشان سایه ای بزرگ به وجود آورده و هوای اطراف را باطراوت نموده است. برخی از این درخت ها ویژگی های منحصربفرد و عجیبی دارند که باعث می گردد در جهان معرف شوند یکی از این درخت های عجیب در کشور کوچکی به نام مونته نگرو واقع شده است، این درخت در روزهایی از سال به فواره تبدیل می گردد و آب را به سرعت از تنه درختش به بیرون می ریزد. فکر می کنید این همه آب در تنه این درخت چه می نمایند؟ اصلا مگر می گردد درون تنه یک درخت آب باشد؟ در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید تا راز این درخت عجیب را برایتان بگوییم.

درخت عجیبی که تبدیل به فواره می گردد!

درختی که تبدیل به فواره می گردد! از تنه این درخت آب به سرعت به بیرون فوران می نماید البته نه همواره، فقط بعد از بارندگی های سنگین! احتمالا هیچ کدام از ما یک همچین پدیده ای را تا به حال از نزدیک ندیده ایم برای همین تماشا تصاویر این درخت می تواند خیلی مجذوب نماینده و جالب توجه باشد. چند وقتی بیشتر از انتشار فیلم این درخت نمی گذرد، فیلمی که خبر از یک پدیده طبیعی منحصربفرد می دهد. ماجرا از این قرار است که این درخت در سواحل دریای آدریاتیک در جنوب شرقی کشور کوچک مونته نگرو در روستایی به نام دینوسا قرار گرفته است. اینجا در میان چمنزارها یک درخت شاه توت خودنمایی می نماید که با همه درخت های شاه توتی که تا به حال دیده اید فرق دارد. کافیست باران سنگینی ببارد تا این درخت تبدیل گردد به فواره ای تماشایی، فواره ای که چون از حفره ای در تنه یک درخت به بیرون می ریزد همه را به تعجب و شگفتی وا می دارد.

مطمئنیم کنجکاو شدید که بدانید این آب ها در تنه این درخت چه می نمایند؟ در این ناحیه باران های سنگین تمامی ندارد چند روزی باران می بارد و چشمه های زیرزمینی مملوء از آب می گردد تا اینکه آب در آن ها به حدی می رسد که از میان حفره ها و شکاف های تنه درخت به بالای تنه می رود و همین که به حفره روی درخت می رسد به بیرون فوران می نماید. همانطور که از عکس ها تعیین است زمین کاملا گلی است و این نشان دهنده حجم آب های زیر زمینی در خاک و زیر خاک است. چمنزاری که این درخت استثنائی را در خود جای داده بعد از بارندگی های سنگین مثل رودخانه ای پر از آب می گردد چون به غیر از جریانی که از این درخت به راه می افتد حفره های دیگری هم در سطح این چمنزار هست که بعد از بارندگی مثل چشمه های جوشان می شوند و آب زلال و خنک را به سطح زمین می رسانند. مطمئنا اگر یک روز بعد از بارندگی به این چمنزار بروید از تماشا طبیعتی باطراوت و این همه جریان هایی از آب زلال به وجد می آیید.

حتما برایتان جالب است که سن این درخت را بدانید و شاید فکر می کنید با یک درخت کهنسال طرف هستید که چنان در دل زمین ریشه دارد که می تواند آب های زیرزمینی را به سطح زمین برساند اما به گفته یکی از ساکنان این محل، درخت فقط 100 تا 150 سال سن دارد و حداقل 20 تا 25 سال است که فوران می نماید. از آنجایی که فیلم آن به تازگی انتشار یافته نظرها را به خود جلب نموده است و احتمالا خیلی زود به جاذبه معروف گردشگری تبدیل می گردد. در حالی که بدون شک این درخت، خاص و منحصربفرد است اما این تنها نمونه از فوران آب از زمین بعد از بارندگی نیست. یکی از روستاهای استوونی به نام توهالا چاهی دارد که بعد از بارندگی های سنگین، فوران می نماید. این چاه درست در بالای یک رودخانه زیرزمینی قرار گرفته است و در روزهای بارندگی بعد از اینکه باران، رودخانه را پر از آب کرد فشار آب به حدی می رسد که آب از چاه به بیرون سرریز می نماید و گاهی این فوران آب به نیم متر هم می رسد.

این فرایند تا چندین روز ادامه دارد و در این مدت در هر ثانیه بیش از 100 لیتر آب به بیرون می ریزد. در بالای این چاه ظرفی برای آب گرفتن از درون چاه وجود دارد که در روزهای فوران آب، دیگر هیچ استفاده ای از آن نمی گردد چون می توان به راحتی از جریان رودخانه ای که از چاه راه می افتد آب برداشت کرد. از آن جایی که چاه های معمولی، آب فوران نمی نمایند به این چاه، چاه جادوگرمی گویند. علت این نامگذاری هم این است که در قدیم که رفتار این چاه برای مردم این ناحیه عجیب بود برای توجیه حالت های این چاه افسانه های زیادی به وجود آمد که یکی از آن ها این است که جادوگران در سفره های زیرزمینی جمع می شوند و آنقدر همدیگر را با با شاخه های درخت می زنند که آب به سطح زمین می آید!

منبع: amusingplanet.com

منبع: الی گشت

به "درخت عجیبی که تبدیل به فواره می گردد!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درخت عجیبی که تبدیل به فواره می گردد!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید