کوه های تاترا، کوهستانی شبیه آلپ در لهستان

به گزارش وبلاگ هم نفس، کوهستان تاترا (Tatra Mountain)

کوهستان ها یکی از جاذبه های پرطرفدار طبیعی هستند که با هوای پاک و فرحبخش، طبیعت دوستان زیادی را به دامن طبیعت بکر خود می کشانند. در همین کوهستان هاست که می توانید جاذبه هایی مثل دره هایی ژرف، دریاچه ها، رودخانه های پرآب و حیات وحشی متنوع را ببینید و یا در ماه های سرد سال تفریحات زمستانی انجام دهید. بعضی از کوهستان ها با چشم اندازهای متنوعی که دارند از معروف ترین کوهستان های دنیا شده اند، کوه هایی مثل کوهستان تاترا در لهستان که با دیدن تصاویرش شاید آن را با کوه های آلپ اشتباه بگیرید. در ادامه خبرنگاران را همراهی کنید تا کوهستان تاترا را بیشتر بشناسید.

کوه های تاترا، کوهستانی شبیه آلپ در لهستان

تاترا تنها کوهستان لهستان است که شباهت زیادی به کوهستان آلپ دارد و مرتفع ترین بخش رشته کوه های کارپات مرکزی را تشکیل می دهد. این کوه ها بر روی فلاتی مرتفع به وجود آمده اند و تقریبا 46 کیلومتر از مرز اسلواکی لهستان را در بر گرفته اند. کوه های کوهستان عرضی بین 14 تا 24 کیلومتر دارند و حدود 300 قله از آن ها از نظر ارتفاع بررسی و نامگذاری شده اند. اگر برای رفتن به این کوهستان در پی بلندترین قله آن هستید خوب است بدانید که بلندترین کوه این رشته کوه، کوه گرلاچ است که 2.655 متر ارتفاع دارد ولی با وجود بلند بودن هیچ یخچال طبیعی و یا برف چال دائمی در آن قرار ندارد. این قله به دلیل ارتفاع و منظرههای خیره کننده اش یکی از پربازدیدترین و پرچالش ترین قله هاست. برای بالا رفتن از این کوه باید حتما به همراه یک راهنمای ماهر باشید وگرنه رسیدن به قله کمی سخت و یا ممنوع است.

قله لومنیکی استیت (Lomnicky Stit) با ارتفاع 2634 متر احتمالا پربازدیدترین قله این کوهستان است چون برای بالارفتن از آن لازم نیست هیچ زحمتی به خودتان بدهید! در دامنه های کوه یک تله کابین هست که به راحتی گردشگران مشتاق را به روی قله می رساند. قله کریوان (Krivan) با ارتفاع 2494 متر در سمت غربی کوهستان واقع شده است و محبوب ترین قله مردم اسلواکی است به طوری که گفته می شود هر کدام از مردم اسلواکی باید در طول عمراشان حداقل یک بار به بالای این قله بروند. این کوه نماد آزادی مردم اسلواکی است و از سال 1955 جهتهای کوهنوردی این کوه به قیام ملی و پهلوانان این کشور اختصاص پیدا کرده است. در این کوهستان دریاچه ها، دره ها و تفریحگاه های زیادی برای ورزش های زمستانی وجود دارد. مرز اسلواکی و لهستان از میان قله های کوهستان این منطقه می گذرد و شامل دو پارک ملی است: پارک ملی تاترا که با 212 کیلومتر مربع در کشور لهستان واقع شده است و پارک ملی تاتری که با مساحت 741 کیلومتر مربع در بخش اسلواکی است.

این کوهستان به خاطر داشتن نواحی مناسبی برای اسکی یکی از محبوب ترین مکان ها برای طرفداران این تفریح زمستانی است و بیشتر پیست های اسکی اسلواکی در این کوهستان واقع شده است. در این کوهستان می توانید در آنسوی جنگل ها از اسکی و اسنوبورد در ارتفاعی بیش از 1500 متر لذت ببرید و بعد از آن، روز خودتان را در این کوه های باشکوه با آبتنی در چشمه های آب گرم در هنگام عصر کامل کنید. فصل اسکی در این کوهستان از اوایل دی تا فروردین است. بیشتر بخش های جالب این کوهستان تحت حفاظت پارک های ملی است بخاطر همین برای دیدن آن ها پیاده روی و کوهنوردی زیادی در پیش رو دارید. این رشته کوه ها جهتها کوهنوردی زیادی هم برای باتجربه ها و هم برای مبتدی ها دارد برای همین جهتیابی آسانی برای رسیدن به قله هست فقط برای اینکه در دل کوهستان غافلگیر نشوید باید قبل از رفتن به این جهتها از آسان بودن و یا سخت بودن جهت آگاهی پیدا کنید. بعضی از جهتهای سخت، یک طرفه هستند و در شرایط بد آب و هوایی کوهنوردی بر روی آن ها کمی خطرناک است. در بخش لهستان اتوبوس های ارزانی به سمت این کوهستان رفت و آمد می کنند که به راحتی می توانید با کمتر از یک یورو سوار این اتوبوس ها شوید و در جهتهای تعیین کوهنودی کنید. در بخش اسلواکی یک ریل راه آهن به موازات کوهستان واقع شده است و به غیر از اینکه به راحتی می توانید از این قطار برای رسیدن به کوهستان استفاه کنید منظرههای خیره کننده ای را هم از کوهستان خواهید است. در فصل زمستان هم می توانید از این قطار برای رفتن از یک پیست اسی به پیست دیگر استفاده کنید.

این کوهستان به سه بخش تاترای غربی، تاترای بلند و تاتریای سفید تقسیم می شود و حدود 1/5 آن در بخش لهستان است. در 8 ماه از سال دامنه های بلندتر و قله ها پوشیده از برف است و معمولا بادهای سنگین می وزد. اما شاید مهمترین ویژگی این کوهستان تقسیم بندی عمودی انواع پوشش گیاهی آن باشد که باعث تنوع زیستی این ناحیه شده به طوری که فقط در بخش لهستان بیش از 10000 گونه حیوانی و گیاهی وجود دارد. بهترین گونه های حیوانی کوهستان شامل خرس، بزکوهی، موش خرمای کوهی و عقاب هستند. بیشترین درختی که در اینجا می بینید صنوبر است اما راش، کاج های آرولا و چنار هم دارد. در دامنه های کوه در ارتفاع 1920 متری جنگلی از صنوبرهای بلند و سرسبز می بینید و در بالای این جنگل ها منطقه آلپی قرار گرفته است.

یکی از جاذبه های این کوهستان که حتی اگر کوهنورد مبتدی هم باشید می توانید به راحتی به آن برسید دریاچه Morskie Oko است که به دلیل منظرههای زیبایش خیلی محبوب شده است. بهترین وقت برای دیدن این دریاجه این است که در ماه های تیر و مرداد قبل از ساعت 8 صبح به سمت این دریاچه راه بیفتید. در جهتهای نزدیک دریاچه درشکه و گاری هایی هستند که برای رسیدن به دریاچه سوار آن ها می شوید و بعد از عبور از جهتی خوش منظره به دریاچه می رسید.

منبع: krakow-info.com

منبع: الی گشت

به "کوه های تاترا، کوهستانی شبیه آلپ در لهستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کوه های تاترا، کوهستانی شبیه آلپ در لهستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید