این 14 ترفند برای زیبایی، الان خیلی عجیب و غریب به نظر می رسند، اما زمانی واقعا خیلی محبوب و معمول بودند!

به گزارش وبلاگ هم نفس، صنعت زیبایی یک تجارت واقعا پررونق در دنیاست. برآوردها این است که سالانه انسان ها 532 میلیارد دلار خرچ زیبایی می نمایند.

این 14 ترفند برای زیبایی، الان خیلی عجیب و غریب به نظر می رسند، اما زمانی واقعا خیلی محبوب و معمول بودند!

این هزینه شاید دور از فکر برسد، اما شما اگر هزینه ای که برای محصولات آرایشی و خود آرایش های متنوع، عمل های زیبایی، پوشاک و مد های پیوسته در حال تاریخ و هم هزینه های ورزش و تناسب و اندام را حساب کنید، می بینید که این برآورد حتی شاید حد پایین هزینه انسان ها برای زیبا شدن را محاسبه نموده باشد.

اگر مجلات قدیمی سی چهل سال پیش را ورق بزنید، می بینید که تا چه حد تبلیغات محصولات آرایشی و زیبایی آن موقع دمده شده اند. به صورت مشابهی اگر در تاریخ عقب تر برویم به مواردی برمی خوریم که امروزه اصلا باورمان نمی گردد که زمانی برای زیبایی استفاده می شده اند!

1- در قرن نوزدهم، بسیاری از ترکیبات حاوی آرسنیک برای سفید کردن پوست بدن خود استفاده می کردند. آن موقع آثار مضر آرسنیک به مقدار الان معین نشده بود.

2- چه شد که برنزه شدن اینقدر مد شد؟ در واقع تا نیمه دهه 1920 اصلا از این خبرها نبود. اما در این زمان کوکو شانل، در قایق تفریحی خود زیر نور آفتاب خوابش برد و وقتی پوستش برنزه شد، دیگر همه آن را به حساب مد نو گذاشتند.

اصلا برنزه شدن در آن موقع مترادف شد با ثروتمند بودن شخص، یعنی اینکه شخص آنقدر ثروت دارد که بتواند به تعطیلات دلخواه برود. به خصوص در آن موقع اگر زمستان کسی برنزه می کرد، بیشتر این مطلب را می نمایاند!

3- در قرون وسطی، وسعت پیشانی یک زن، یکی از شاخص های زیبایی او به تعداد می رفت. پس بسیاری از زن ها برای تاکید بر این نقطه از صورتشان، کاملا ابروهایشان را برمی داشتند و حتی خط رویش موهایشان را عقب می بردند و ابروهایشان را دستکاری می کردند تا پیشانی شان وسیع تر به نظر برسد و چهره شان حالت کروی تری پیدا کند.

4- برای سفید کردن دندان ها، رومیان شیوه غیرقابل تصوری داشتند: قرقره کردن ادرار! در این زمینه آنقدر پیش رفتند که ادرار از پرتغال وارد می کردند!

5- در قرن هجدهم خبری از اسپری های فیکساتور حالت مو نبود. پس خیلی از زن ها از چربی خوک برای شکل دادن به موهایشان استفاده می کردند و چون این چربی، جاذب موش بود، بعضی از زن ها از روی ترس، هنگام خواب سرشان را داخل یک قفس می کردند تا غفلتا شب هنگام موش ها سراغ سرشان نیایند!

6- در فرانسه قبل از انقلاب؛ یک زمانی وریدهای برجسته دست بانوان خیلی مد شده بود. بنابراین بعضی زن ها با مداد، وریدهای خود را به رنگ آبی درمی آوردند تا نمایان گردد!

7- در ژاپن در دوره ای؛ دندان سیاه مد شده بود. زنان طبقه اشراف و هم زن های متاهل دندان ها خود را به رنگ سیاه درمی آوردند. در سال 1870، دولت ژاپن این کار را ممنوع نمود، اما همچنان این کار انجام می شد و حتی گاهی امروز هم زن های ژاپنی این کار را می نمایند.

8- سال 1936، ایزابلا گیلرت، یک وسیله برای ساخت چال گونه اختراع کرد. این وسیه فنری داشت که روی گونه، در محل مناسب فشار اعمال می کرد. ما نمی دانیم که این وسیله چقدر فروش کرد، اما می دانیم که در مقام عمل، اصلا کار نکرد.

9- در روم باستان، عرق بدن گلادیاتورها یک وسیله جوان نماینده و ایجاد جذابیت جنسی تصور می شد و زن های زیادی از آن استفاده می کردند!

10- در اوایل قرن چهاردهم، ناگهان لب ها، از لیست شاخص های زیبایی و جذابیت زنانه، حذف شدند. شاهدی دیگر برای تغییرات عجیبی که در معیارهای زیبایی شناسانه آدم ها در طول سال ها و قرن های ایجاد می گردد. در تابلوها این دوران می بینیم که دیگر تاکیدی بر روی لب های نیست و رنگ باخته اند و عموما نازک به تصویر کشیده می شدند.

11- در یونان باستان، ابروهای به هم پیوسته نماد اصالت و هوش تصور می شدند. بنابراین زن ها فاصله بین ابروها را با پودر مشکی می کردند و بعضی ها هم از ابروهای مصنوعی ساخته شده از موی بدن بز استفاده می کردند.

12- در قرن نوزدهم کوشش هایی برای پیوند مژه آغاز شد. در این زمان یک متخصص کوشش کرد که به صورت مستقیم با یک سوزن مژه در پلک زن ها پیوند بزند.

13- به فاصله کوتاهی بعد از اختراع ماشین اشعه ایکس، استفاده از آن برای درمان آکنه، اگزما و برداشتن مو آغاز شد! معین است که آثار جانبی بد مانند تحلیل رفتن یا آتروفی پوست، ایجاد زخم و سرطان زیاد بود.

14- در دهه 1920 بود که موخشک کن های پرتابل اختراع شد. اما نمونه های اولیه خیلی خطرناک بودند و احتمال ایجاد شوخنگی، برق گرفتگی و حتی مرگ هم با آنها وجود داشت!

منبع: یک پزشک

به "این 14 ترفند برای زیبایی، الان خیلی عجیب و غریب به نظر می رسند، اما زمانی واقعا خیلی محبوب و معمول بودند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این 14 ترفند برای زیبایی، الان خیلی عجیب و غریب به نظر می رسند، اما زمانی واقعا خیلی محبوب و معمول بودند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید