سرنوشت واکسن نزده ها چه می گردد؟ ، ضرورت به روزرسانی روش های درمانی و تغییر محدودیت ها به قرنطینه هوشمند!

به گزارش وبلاگ هم نفس، اجرای قرنطینه هوشمند و ارائه خدمات به افرادی که هر دو دُز واکسن خود را دریافت نموده و ایجاد محدودیت برخورداری از بعضی خدمات اجتماعی برای واکسن گریزها، تصمیمی برای حفظ سلامت مردم و توقف انتشار ویروس کرونا است.

سرنوشت واکسن نزده ها چه می گردد؟ ، ضرورت به روزرسانی روش های درمانی و تغییر محدودیت ها به قرنطینه هوشمند!

به گزارش خبرنگار گروه اجتماعی وبلاگ هم نفس، فرزانه فراهانی- داغ از دست رفتن عزیزان در دوران شیوع بیماری کرونا بر جان افراد بی شماری نشست.

بچه ها بسیاری پدر و مادر خود را از دست دادند و یتیم شدند و داغ جان سپردن و از دست رفتن فرزند یا غروب خورشید پر مهر پدر و مادر این ها تنها بخشی از داغ عمیقی است که بیماری کرونا بر دل همه مردم جهان نشانده است.

صاحبان بسیاری از کسب و کارهای مختلف به علت شیوع کوید 19 و تعطیلی های اجباری پی در پی دچار ورشکستگی شده و ضرر و زیان قابل توجهی را متحمل شدند.

با ساخت و اختراع واکسن کرونا و سرعت گرفتن انجام واکسیناسیون، بخش زیادی از دلهره مردم به علت ابتلاء خود یا عزیزانشان که بیم از دست دادن آن ها را داشتند را کم شد و امید دوباره در جامعه جانی تازه گرفته است.

ضرورت به روز رسانی روشهای درمانی!

اواخر شهریور ماه امسال بود که بهرام عین الهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور در یکی از مصاحبه های خود از در دستور کار قرار دادن قرنطینه هوشمند صحبت کرد.

سرعت گرفتن انجام واکسیناسیون عمومی در کشور و کاهش تعداد ابتلاء و بعلاوه کاهش اندازه مرگ و میر پس از تزریق واکسن به گروههای پر خطر ، جای آغاز قرنطینه هوشمند در کشور را باز کرد.

عین الهی در اولین باری که حرف اجرای قرنطینه به روش هوشمند را به میان کشید با تاکید بر ضرورت به روز رسانی خدمات درمانی و تغییر محدودیت های کرونایی پس از انجام واکسیناسیون عمومی گفت: با برنامه ریزی های اجرا شده، ظرف چند هفته آینده تحولی در بحث قرنطینه ایجاد خواهد شد و قرنطینه عادی به قرنطینه هوشمند تبدیل می شود و این نوع قرنطینه به این معناست که افرادی که واکسینه می شوند می توانند از مزایای واکسیناسیون استفاده نمایند.

وزیر بهداشت توضیح داد: با اجرای این برنامه دیگر احتیاجی به بسیاری از محدودیت ها نیست و هر فردی که واکسینه می شود می تواند با اپلیکیشن وزارت بهداشت QR کد را دریافت کند و با ارائه آن می تواند بسیاری از کار ها را انجام دهد.

به گفته عین الهی با اجرای طرح قرنطینه هوشمند، در شهرهایی چون مشهد هم رفتن به هتل، زیارت بارگاه منور رضوی و استفاده از حمل و نقل هوایی برای افرادی که واکسیناسیون شده اند در قالب قرنطینه هوشمند ارائه خواهد شد.

وزیر بهداشت تاکید نمود: در شرایط حاضر، مردم احتیاج به زیارت، فعالیت های اجتماعی و مالی و سایر موارد را دارند که با تدوین دستورالعمل های مرتبط با قرنطینه هوشمند و ابلاغ آن به سراسر کشور این برنامه اجرایی خواهد شد.

لازم به ذکر است با اجرای قرنطینه هوشمند دیگر لازم نیست همه افراد محدود شوند، چون مردم احتیاج به تجارت و فعالیت های اجتماعی و فرهنگی دارند و جامعه با رعایت شیوه نامه های بهداشتی می تواند به زندگی عادی باز شود.

احمد وحیدی وزیر کشور با تاکید بر اینکه قرنطینه هوشمند فقط شامل افراد مبتلا به کرونا خواهد بود، می گوید: طرح قرنطینه هوشمند طراحی شده مورد تصویب ستاد ملی مقابله با کرونا نهاده شد که هدف آن موقعیت یابی افراد دارای بیماری و ایجاد محدودیت برای آن ها است.

محدودیت های واکسن گریزها چیست؟

زمزمه ارائه خدمات به افرادی که هر دو دُز واکسن خود را دریافت نموده اند و بعلاوه محدودیت برخورداری از بعضی خدمات اجتماعی برای واکسن گریزها، با اسم قرنطینه هوشمند طی روزهای اخیر زیاد به گوش می رسد و بر عکس حرفهایی که بیشترشان پایه و ریشه شایعه و شایعه سازی بیش نبود، این زمزمه ها در حقیقت تصمیمی است که از طرف مسئولان برای حفظ سلامت مردم و توقف انتشار ویروس کرونا گرفته شده است.

در صورت شدت گرفتن بیماری و افزایش تعداد ابتلاء و با اجرای قرنطینه هوشمند، علاوه بر سایر افراد بیمار همه کسانی که برای دریافت واکسن کرونا اقدام ننموده باشند هم دچار محدودیت می شوند.

از طرف دیگر با تغییر محدودیت های کرونایی و بازگشت بعضی امور مثل مسافرت و بعضی تفریحات، امکان انجام چنین کارهایی تنها برای واکسن زده ها وجود دارد و بسیاری از خدمات در سطح اجتماع هم تنها به این افراد صورت خواهد پذیرفت.

قرار است که طی روزهای آینده اندازه جریمه و بعلاوه نوع دقیق محدودیت ها در قرنطینه هوشمند به ترتیب به وسیله دولت معین و اعلام شود و در اختیار مجریان انجام آن قرار بگیرد.

در حال حاضر طرح قرنطینه هوشمند در شهر قزوین به اسم نمونه در حال اجرا است و نتایج آن طی روزهای آینده اعلام خواهد شد.

بر اساس آخرین آماردر حال حاضر یک پنجم جمعیت پر خطر حاضر در کشور هنوز واکسن کرونا دریافت ننموده اند و بیشتر مبتلایان و بعلاوه بیشتر مرگ و میرهای کرونایی شامل این افراد می شود و چنین مواردی بر ضرورت هر چه بیشتر انجام واکسیناسیون و معین محدودیت برای واکسن گریزها تاکید می نماید.

با این حال، باید توجه کرد که با اجرای طرح قرنطینه هوشمند، عادی سازی جامعه منجر به عادی انگاری نشود و عادی سازی به این معناست که در حوزه مدیریت اپیدمی رفتاری کنیم که سازوکار های مالی جامعه، معیشت، کسب و کار و ... در حداکثر ممکن بچرخد و به صورت هوشمند باشد.

هوشمندی هم به این معناست که بتوانیم نقاط سیاه، گروه های پرخطر، جا هایی که شانس افزایش ابتلا و طغیان های بیماری و اپیدمی وجود دارد را شناسایی کنیم و به حداقل برسانیم. بعلاوه اگر جهش جدیدی در ویروس رخ داد که می تواند یک جمعیت را به صورت متفاوتی آلوده کند، افراد پرخطر را به طور نسبی با توجه به گروه های پرخطر قرنطینه کنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "سرنوشت واکسن نزده ها چه می گردد؟ ، ضرورت به روزرسانی روش های درمانی و تغییر محدودیت ها به قرنطینه هوشمند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سرنوشت واکسن نزده ها چه می گردد؟ ، ضرورت به روزرسانی روش های درمانی و تغییر محدودیت ها به قرنطینه هوشمند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید