شرایط تازه پرداخت تسهیلات مسکن

به گزارش وبلاگ هم نفس، محمود محمودزاده، معاون وزیر مسکن و شهرسازی گفت: قانون جهش فراوری مسکن قانون مسئله محور است به این معنی که بر اساس مسائلی که در اجرای طرح ها و قوانین قبلی در حوزه مسکن وجود داشت و با توجه به دیدگاه اقتصاد تازه کشور اجرا می گردد.

شرایط تازه پرداخت تسهیلات مسکن

او اضافه کرد: ایجاد ساختار های تازه در حوزه مسکن کشور و احکام تعیین در حوزه های ارکان اصلی مسکن، از ویژگی های این طرح است.

محمودزاده گفت: تشکیل شورای عالی مسکن با ریاست رئیس جمهور و حضور بیش از 8 وزیر و بعضی اعضای کابینه و تشکیل صندوق ملی مسکن از محل اقتصادیات های بخش مسکن و سایر منابع عایدیی مبنی بر جبران کارمزد بانک ها و بخشی از هزینه ها مانند صدور پروانه ساخت برای یاری به اقشار کم عایدی از ساختار های تازه در حوزه مسکن است.

او اضافه کرد: احکام این طرح هم شامل زمین، تامین اقتصادی، مصالح و خدمات برای تسهیل در فراوری مسکن کشور می گردد.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی گفت: استفاده نکردن از تسهیلات دولتی در حوزه مسکن از اول انقلاب، نداشتن مالکیت شخصی، متاهل بودن و حداقل 5 سال سکونت در شهری که تقاضا دارند از شرایط واگذاری مسکن در قانون تازه است.

محمود زاده اضافه کرد: در سال گذشته سهم تسهیلات بانکی مسکن و ساختمان، 5 درصد بود که سال جاری به 20 درصد رسیده است و معادل 360 هزار میلیارد تومان خواهد شد.

معاون وزیر مسکن و شهرسازی گفت: در طرح قانون جهش فراوری مسکن کوشش شده است که بیشترین تخفیف، امتیاز و یاری های دولتی برای دهک های اول تا سوم باشد.

او با بیان اینکه آخرین مصوبه شورای پول و اعتبار درباره اعطای تسهیلات 250 میلیون تومان است، اضافه کرد: پیشنهاد داده ایم بر اساس حوزه های جغرافیایی کشور بیش از 50 تا 70 درصد هزینه ساخت یک واحد مسکونی را بتوان با تسهیلات دریافتی پوشش داد.

محمودزاده با بیان اینکه 2 ماه فرصت به دستگاه های دولتی برای در اختیار گذاشتن اراضی خود به وزارت راه و شهرسازی داده شده است، اضافه کرد: پس از سرانجام مهلت داده شده و چنانچه دستگاهی اقدام نکند ادارات ثبت اسناد استان ها مکلف شده اند حداکثر ظرف یک ماه سند این اراضی را به نام وزارت راه و شهرسازی بزنند.

او گفت: تا به امروز 29 استان از 31 استان کشور اقدام به جانمایی اراضی خود نموده اند و در 1200 شهر هم اراضی مورد احتیاج تامین شده است.

وی اضافه کرد: بیش از 2 هزار هکتار اراضی عمدتا در بافت شهری در اختیار دستگاه های دولتی قرار گرفته است که امروز دیگر احتیاجی به آن ندارند.

بیضایی کارشناس مسکن هم با بیان اینکه در این طرح هدفگذاری خوبی برای جهش فراوری مسکن شده است، گفت: این طرح دچار بعضی اشکالات و چالش ها در حوزه گروه های هدف، روینمودها برای تبدیل شدن به قانون متقن، ضرورت اهداف کمی در قانون است و باید چکش کاری های بیشتری می شد تا مسیرهای بهتری برای اجرای آن پیشنهاد گردد.

منبع: خبرگزاری صداوسیما

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن وبلاگ هم نفس بخوانید.

منبع: تجارت نیوز

به "شرایط تازه پرداخت تسهیلات مسکن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شرایط تازه پرداخت تسهیلات مسکن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید