نگاهی به طرح جامع پروژه پیاده راه سازی و ارتقای کالبدی محدوده مرکزی رشت

به گزارش وبلاگ هم نفس، ایسنا/ این خبر پیرامون نگاهی به طرح جامع پروژه پیاده راه سازی و ارتقای کالبدی محدوده مرکزی رشت برای شما نگارش شد.

نگاهی به طرح جامع پروژه پیاده راه سازی و ارتقای کالبدی محدوده مرکزی رشت

شهرداری رشت، پیاده راهی در مرکز شهر ایجاد می نماید که هدفش مکث در برابر این همه سرعت است تا اندکی سرعت را کم کنیم و با دیگر انسانهایی که به مرکز شهر می آیند، مراوده نماییم و ببینیم توده جامعه از زندگی چه می خواهند و از متولیان شهری و فرهنگی جامعه چه انتظاری دارند. اگر پای حرف مردم بنشینیم، آن وقت میتوان تحلیل درستی از فلسفه وجودی احداث پیاده راه داشت.

سال 1385 طرح جامع شهر رشت از سوی اداره کل مسکن و شهرسازی وقت به شهرداری ابلاغ شد. یکی از پروژه های مهم در طرح جامع، پروژه پیاده راه سازی و ارتقای کالبدی محدوده مرکزی شهر رشت بود. لذا شهرداری رشت با توجه به احتیاج شهر مکلف به اجرای پروژه شد.

اجرای چنین طرح بزرگی، طی چند فاز در دستور کار شهرداری رشت قرار گرفت و فاز نخست پروژه تحت نظارت معاونت عمرانی شهرداری رشت یعنی سنگفرش محور علم الهدی در سال 1391 اجرا شد.

فاز دوم، پیاده راه سازی و سنگفرش میدان شهرداری رشت و خیابان امام از دهنه حاجی آباد و ابتدای خیابان سعدی را در بر می گرفت. طی این اقدام می بایست از ورودی حاجی آباد به سمت مرکز شهر، علاوه بر پیاده راه سازی، محوری هم برای دوچرخه سواران در نظر گرفته شود.

در فاز بعدی، ساماندهی بافت بازار، کاروانسراها و بناهای تاریخی موجود در بازار مطرح بوده و در فاز چهارم، جداره سازی و حفظ و حراست از بناهای تاریخی به جامانده در محورهای امام، سعدی و علم الهدی پیش بینی شده است.

اگرچه با تاخیر چندین ساله، اجرای این طرح با تغییر شرکت مشاور پروژه و حرف و حدیث های فراوانی در سال 1394 کلید خورد، اما چنین طرح بزرگی، هنوز هم به طور کامل اجرا نشده است. با این وجود پس از حدود هشت سال از اجرای پیاده راهی که حالا برند شهر رشت می باشد و در زمان اجرا، جایزه خشت طلایی را دریافت نمود، دوباره نقدهای غیر کارشناسانه ای آن هم خارج از سیستم مدیریت شهری و اداره کل راه و شهرسازی به عنوان مطالعه کننده طرح شنیده می شود.

بعضی از این اظهارنظرهای یکسونگرانه طرحی را نقد می نماید که افق بلند مدتی را برای توسعه گردشگری رشت به عنوان مرکز استان در دستور کار دارد و مدیریت شهری بدون آنکه از اعتبارات دولتی بهره مند باشد، دست به کار بزرگی زده که ابلاغ شده طرح جامع راه و شهرسازی است؛ آن هم در شرایطی که بودجه شهرداری تکاپوی اجرای آن در بازه زمانی کوتاه تر را نمی دهد.

در شرایطی که مجری پروژه سازمان نوسازی و بهسازی شهرداری رشت بود، این سازمان در سال 1395 با سازمان عمران ادغام و تحت عنوان سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری پیگیر تداوم پروژه ای شد که در راستای توسعه پروژه گردشگری کلان رشت در بافت تاریخی است. آن هم در شرایط بد مالی کشور و به تبع آن شهرداری رشت.

با این وجود بازسازی دو بنای تاریخی در تملک شهرداری رشت، جداره سازی یکی از بناهایی که مالکیت خصوصی دارد و بازآفرینی سردرب بقعه خواهر امام، بر دوش حوزه بازآفرینی سازمان عمران قرار گرفت که پیش از این خود سازمانی مستقل و دارای بودجه و امکانات مجزا بود.

در همین زمینه، سرپرست سازمان عمران و بازآفرینی فضاهای شهری درباره اهداف کلان این پروژه میگوید: هدف از مطالعات طرح جامع که به شهرداری رشت برای اجرا ابلاغ شد، ارتقای کیفیت کالبدی رشت به ویژه محدوده مرکزی رشت به عنوان بخشی از بافت تاریخی مرکز استان می باشد.

امید اکبری می افزاید: محدوده طرح شامل میدان شهرداری و محورهای منتهی به آن، خیابان سعدی، خیابان امام، خیابان شریعتی، اعلم الهدی و سبزه میدان است.

وی با بیان اینکه مطالعات پروژه مذکور از دو قسمت اصلی تشکیل شده است، اضافه می نماید: قسمت اول؛ مربوط به طراحی سیمای کف (عرصه عمومی) در محدوده و قسمت دوم شامل طراحی جداره (عرصه نیمه عمومی - نیمه خصوصی) محدوده می باشد.

اکبری با اشاره به اتمام مرحله کف سازی میگوید: فاز نخست بازسازی عمارت بلدیه به اتمام رسیده و اسناد فاز دوم نیز برای مناقصه آماده شده است. بعلاوه طراحی و بهسازی املاک موجود در محور خیابان امام و اعلم الهدی و جداره سازی آنها، مورد تاکید شهردار می باشد و به علت آنکه بیشتر املاک مالک شخصی دارند، بعضی موانع حقوقی باید برطرف شود. با این حال برطرف خطر از بام عمارت تاریخی آذربانی با هزینه شهرداری و نظارت سازمان عمران در آذر سال گذشته انجام شد.

وی با اشاره به بعضی نارضایتی های ایجاده شده برای تردد خودروها در بافت مرکزی شهر اظهار می نماید: برای ایجاد رینگ تردد خودروها از شریعتی به سمت سعدی، خیابان اقتصاد با خرید سه ملک بازگشایی شد؛ بخشی از اعتبارات تملک به وسیله شرکت بازآفرینی کشور نیز تامین شد.

خاطره محجوب متقی از زمانیکه سازمان نوسازی و بهسازی فعالیت خود را شروع کرد، بر مطالعات طرح این پروژه کلان نظارت داشت. وی اکنون معاون بازآفرینی سازمان عمران و پیگیر اجرای طرحهای بازآفرینی است.

محجوب متقی نیز در این باره میگوید: اجرای پیاده راه تنها بخشی از پروژه کلان هفت کیلومتری محور گردشگری رشت است. این پروژه از محله رودبارتان، بقعه خواهر امام و محله ساغریسازان شروع شده و با گذر از بافت بازار، به پیاده راه فرهنگی مرکز رشت می رسد و در ادامه با گذر از محور اعلم الهدی و سبزه میدان به محله کیاب رشت یا همان پیرسرا می رسد؛ با کف سازی و آرام سازی محور اصلی محله پیرسرا، در نهایت از محله چمارسرا عبور نموده تا تالاب عینک می رسد. این مسیر هفت کیلومتری در سه گام بازآفرینی تعریف شده است؛ مذهبی، فرهنگی و طبیعت گردی؛ یعنی هدف این پروژه کلان از گردشگری مذهبی شروع و به گردشگری طبیعت ختم می شود.

معاون بازآفزینی سازمان عمران ادامه می دهد: در این مسیر پروژه های زیادی تعریف شده است که هدف آن، شناسایی و حفظ بناهای با ارزش معماری و اجرای طرح های مقاوم سازی در بناها و بافتهای تاریخی، اصلاح معابر و زیرساختهای شهری در محلات قدیمی و تاریخی و حفظ بدنه های تاریخی بافت قدیم می باشد.

وی اضافه می نماید: در این راستا، شناسایی و تغییر کاربری بناهای واجد ارزش تاریخی به کاربری های فرهنگی و گردشگری (مانند موزه، هتل، رستوران سنتی و...) در این مسیر هفت کیلومتری در دستور کار حوزه بازآفرینی واقع شده است. تخلیه عمارتهای بلدیه، میرزا خلیل رفیع و مریضخانه بلدیه و مطالعات بازسازی و شروع به بازسازی عمارت بلدیه و تغییر کاربری به موزه مردم شناسی و خانه صنایع دستی از جمله این موارد است.

محجوب متقی می افزاید: بعضی از بناهای تاریخی که مالک خصوصی دارند، شناسایی شده و به سرمایه گذاران بخش خصوصی برای تغییر کاربری به عنوان فضا برای احداث هتل، رستوران و مراکز فرهنگی تفریحی در محدوده بازار و در نزدیکی جاذبه های تاریخی به منظور ارائه خدمات به گردشگران متقاضی معرفی می شود.

وی هدف از اجرای پیاده راه فرهنگی را ایجاد فضای باز شهری با تعاملات اجتماعی و فرهنگی مردم و رونق کسب و کار تازه می داند و تصریح می نماید: به نظرم شهرداری رشت در این امر پیروز عمل نموده؛ البته این پروژه نواقصی هم دارد که با تامین پارکینگ و بازگشایی معابر منتهی به پیاده راه و احداث رینگ دوچرخه در آینده برطرف می شود.

در گذشته، انسان شهرنشین عمدتا پیاده محور بود و با توسعه سریع شهرها، انسان پیاده، سوار درشکه و سپس ماشین شد. خودروهایی که برای رسیدن به زندگی چنان سرعتی دارند که مفهوم زندگی و تعامل با دیگر انسانها را فراموش نموده اند.

در چنین شرایطی شهرداری رشت، پیاده راهی در مرکز شهر ایجاد می نماید که هدفش مکث از این همه سرعت است. اندکی سرعت را کم کنیم و با دیگر انسانهایی که به مرکز شهر می آیند، مراوده نماییم تا ببینیم توده جامعه از زندگی چه می خواهند و از متولیان شهری و فرهنگی جامعه چه انتظاری دارند؛ اگر پای حرف مردم بنشینیم، آن وقت میتوان تحلیل درستی از فلسفه وجودی احداث پیاده راه داشت.

گزارش از: مهری شیرمحمدی

منبع: همگردی

به "نگاهی به طرح جامع پروژه پیاده راه سازی و ارتقای کالبدی محدوده مرکزی رشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگاهی به طرح جامع پروژه پیاده راه سازی و ارتقای کالبدی محدوده مرکزی رشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید