20 اشتباه رایج در آشپزی

به گزارش وبلاگ هم نفس، خبرنگارانـ بسیاری از افراد و بعلاوه آشپزها هنگام پخت و پز مواد غذایی به بعضی اصول و روش کارهای سنتی پای بند هستند که ممکن است اشتباه باشد. ما در این مطلب به توضیح چند اشتباه رایج هنگام آشپزی می پردازیم.

20 اشتباه رایج در آشپزی

1. افزودن شیر به خاگینه

به گزارش وبلاگ هم نفس، آشپزهای بسیاری هستند که شیر را به امید یک محصول نهایی با بافتی نرم و خامه ای به تخم مرغ های مخلوط شده اضافه می نمایند. حقیقت این است که شیر می تواند خاگینه را خراب کند. افزودن شیر به خاگینه شکلی لاستیکی می دهد و در نتیجه یک وعده غذایی به جویدن بیش از حد نیاز خواهد داشت.

در عوض خاگینه را به ماهیتابه با حرارت کم اضافه کنید. تخم مرغ ها را هم بزنید تا پخته گردد؛ سپس آن ها را از ظرف خارج کنید. در این قسمت می توانید چاشنی های اضافی مانند خامه ترش را اضافه کنید. خامه ترش اضافه شده در خاتمه فرآیند پخت و پز به تخم مرغ شما قوام خامه ای مورد انتظار با شیر را می دهد؛ بعلاوه عطر و طعم دلنشینی خواهد داشت.

2. پختن سیب زمینی در آب کاملا جوش

جوشاندن سیب زمینی روش ترجیحی در پخت و پز است که چندان موثر نیست. بسیاری از افراد سیب زمینی ها را در آب کاملا جوش می پزند؛ اما هنگام تخلیه آب متوجه می شوند که سیب زمینی به طور کامل پخته نشده است. قسمت های بیرونی آن بیش از حد پخته شده و خیلی نرم هستند؛ اما قسمت داخلی آن هنوز خام است.

پخت سیب زمینی در آب جوش برترین روش برای پختن نیست. باید سیب زمینی ها را حدود 15 دقیقه بجوشانید تا بتوانید به راحتی با چنگال آن ها را سوراخ کنید. سیب زمینی ها را در حرارت کم بپزید، این کار باعث می گردد سیب زمینی ها از بیرون به داخل به طور یک نواخت پخته شوند. ممکن است کمی بیشتر طول بکشد؛ اما درنهایت شما سیب زمینی کاملا پخته شده ای خواهید داشت.

3. آنالیز برنج هنگام پخت

برنج غذای دیگری است که فقط در حین پختن باید رها بماند. وقتی به پختن برنج اطمینان ندارید، وسوسه انگیز است که هر چند دقیقه یک بار آنالیز کنید تا اطمینان حاصل کنید دم کشیده یا خیر. وقتی درب قابلمه برنج را باز می کنید تا برنج را آنالیز کنید، بخار و گرما را آزاد می کنید که باعث بر هم خوردن نسبت برنج به آب می گردد.

هنگام پخت برنج بهتر است فقط به مراحل کار اعتماد کنید. یک تایمر تنظیم کنید و به خود اجازه ندهید تا درب قابلمه را تا زمان خاموش کردن شعله، بردارید. به احتمال زیاد با این روش برنج خوشمزه و بدون هیچ گونه دخالت پیوسته شما آماده می گردد.

4. پخت و پز با سیب زمینی مومی

چه چیزی بهتر از یک کاسه غلیظ و خامه ای سیب زمینی پوره شده است؟ هر آشپزی رویای تهیه پوره سیب زمینی رستوران ها را دارد که هم خوشمزه و هم بافت نرمی داشته باشد. وقتی صحبت از تهیه پوره در خانه می گردد، ممکن است دقیقاً همان گونه که رویای خود را در سر می پرورانید، نباشد.

خوش بختانه ممکن است این مشکل خراب شدن مربوط به مهارت های پخت و پز شما نباشد و کاملا به سیب زمینی هایی که استفاده می کنید، بستگی داشته باشد. برای تهیه پوره سیب زمینی با بافتی نرم و یک دست باید در پی Russets یا Yukon Gold باشید که محتوای نشاسته بالایی دارند. سیب زمینی قرمز و سفید دارای یک قوام مومی هستند که بیشتر منجر به تهیه یک پوره با تکه هایی از سیب زمینی می گردد.

5. طعم دار کردن گوشت در یک کاسه فلزی

طعم دار کردن گوشت به آسانی انداختن گوشت در هر کاسه قدیمی و رها کردن آن به مدت 24 ساعت در یخچال نیست. بیشتر سس ها بسیار اسیدی هستند و با فلز داخل کاسه فلزی واکنش نشان می دهند. به جای یک غذای خوشمزه هنگام سرو احتمالا متوجه یک وعده غذایی با عطر و طعم فلزی عجیب می شوید.

برای جلوگیری از طعم فلزی گوشت از ظروف فلزی استفاده نکنید. در عوض گوشت را در یک کاسه پلاستیکی، کیسه پلاستیکی یا ظرف سرامیکی طعم دار کنید. این ظروف به شما اجازه می دهند گوشت به سادگی طعم دار گردد و هیچ طعم و مزه عجیبی به غذای شما ندهد.

6. یک بار برگرداندن استیک ها

بار ها و بار ها شنیده اید که باید فقط یک بار استیک را برگرداند. همان طور که معین است، این توصیه کاملا ساختگی است. در حالی که یک بار برگرداندن استیک باعث می گردد پوسته خارجی اش به خوبی شکل بگیرد، این امکان وجود دارد که داخل گوشت به خوبی پخته نگردد.

وقتی استیک خود را چندین بار برگردانید، اجازه می دهید تا داخل آن به طور یک سان بپزد و فرصت گرم شدن یا خنک شدن سریع یک طرف را از بین می برید. پوسته خارجی ممکن است کاملاً چشم گیر و برشته نباشد؛ اما داخل گوشت بی عیب و نقص خواهد بود.

7. افزودن روغن به آب ماکارونی

ماکارونی بعد از پختن دچار چسبندگی می گردد. برخی از افراد تا کنون متوجه این موضوع شده اند؛ بنابراین سعی دارند با افزودن روغن به آب ماکارونی از چسبندگی آن در حین شستن ماکارونی جلوگیری نمایند.

متأسفانه روغن راه چاره خوبی نیست. در حالی که روغن به نچسبیدن ماکارونی یاری می نماید، باعث می گردد سس مواد تهیه شده به رشته ها نچسبد. به جای افزودن روغن در حین جوشاندن ماکارونی آنها را که پخته اید هم بزنید تا رشته ها به هم نچسبند. بعلاوه وقتی ماکارونی کمی شکل خامی دارد، آن را از آب خارج کنید و قبل از خنک شدن مواد را به آن اضافه کنید. رشته های گرم به محض اینکه چیز جدیدی برای چسباندن داشته باشند، از یکدیگر جدا می شوند.

8. پخت بیش از حد پیاز

پیاز معمولاً اولین چیزی است که به ماهی تابه اضافه می کنید؛ زیرا برای پختن غذا به زمان نیاز دارید. اما بسیاری از افراد بر این باورند که پیاز باید بیش از حد پخته گردد، باوری که کاملا اشتباه است. پیاز حدود یک دقیقه زمان لازم دارد تا نرم گردد و طعم خود را به غذا اضافه کند. هرچه زمان بیشتر روی اجاق گاز باشد، تکه های سوخته پیاز بیشتر و طعم دودی ناخواسته ای به وعده غذایی تان می بخشد. به یاد داشته باشید که با افزودن مواد دیگر به ماهی تابه پیاز ها همچنان پخته می شوند. طعم غذای خود را از ابتدا با پختن پیاز سوخته خراب نکنید.

9. در آشپزی به آب چاشنی اضافه نکنید

در این مرحله احتمالا می دانید که باید همواره به آب پاستای خود نمک اضافه کنید. آیا می دانید باید به هر آبی که برای آشپزی استفاده می کنید، نمک اضافه کنید؟ اگر سیب زمینی می پزید، در آب کمی نمک اضافه کنید. اگر سبزیجات را در آب می پزید، باید در آن نمک بریزید. افزودن کمی نمک در آب این امکان را فراهم می آورد تا طعم هر آنچه را که می پزید، افزایش دهید. البته نباید بیش از حد نمک بریزید. فقط به هر آبی در حین آشپزی کمی نمک بپاشید تا غذای شما از نظر طعم به سطح بالاتری برسد.

10. استفاده از مواد به شکل سرد

هنگام پخت درجه حرارت مورد استفاده مهم است. شاید متعجب شوید؛ اما این حقیقت دارد. در حالی که مواد را قبل از قرار دادن روی اجاق مخلوط می کنید، ساده ترین کار این است که مواد اولیه مانند شیر را از یخچال در بیاورید و آن را به ترکیبات خود اضافه کنید. با این حال باید اجازه بدهید مواد شما قبل از مخلوط شدن در خمیر با دمای اتاق گرم شوند.

با قرار دادن مواد تشکیل دهنده اولیه در دمای اتاق به آن ها اجازه می دهید راحت تر با بقیه ترکیبات مخلوط شوند. مخلوط کردن خمیر راحت تر خواهد بود و محصول نهایی حتی بافتی نرم تر و خوشمزه تر خواهد داشت. هنگامی که در آغاز آماده سازی خمیر هستید، تمام مواد تشکیل دهنده را از یخچال بیرون بیاورید و روی پیش خوان بگذارید و اجازه بدهید کمی قبل از ترکیب مواد به دمای اتاق برسند.

11. شستن لوبیا کنسروی

وقتی کنسرو لوبیا را باز می کنید، به راحتی می توانید ببینید که آن ها در مایع کدری غوطه ورند. با این حال آنچه ممکن است متوجه نشوید، این است که صاف کردن آن مایع و ریختن لوبیا در ظرف روش صحیحی نیست. لوبیا در واقع باید قبل از اینکه به غذای شما اضافه گردد، شسته گردد.

با شسته نشدن لوبیا نمی توانید مانع ورود میزان زیادی سدیم و نشاسته اضافی به ظرف غذای خود شوید؛ مگر اینکه در دستورالعمل های به طور خاص آن مایع لازم باشد. لوبیا ها را از کنسرو خارج کنید و همه آن ها را در صافی بشویید. نه تنها از شر هر نوع طعم و مزه فلزی خلاص خواهید شد، یک ماده کمی سالم نیز برای افزودن به وعده غذایی خود خواهید داشت

.

12. باز کردن فر گاز برای آنالیز غذای

برخی اوقات غذایی که می پزید، به توجه مداوم نیاز دارند. اما در مواقع دیگر شما فقط باید ظرف را در فر قرار بدهید و بروید. پخت و پز در فر یکی از این مواقع است. در حالی که وسوسه انگیز است که ظرف خود را به طور مداوم روی تخته فر آنالیز کنید، باز کردن درب اجاق ممکن است غذای شما را خراب کند. هر وقت در را باز می کنید، گرما را آزاد می کنید و دمای فر را کاهش می دهید. وقتی درب دوباره بسته شد، اجاق باید دوباره به دمای هوا برسد که می تواند مدت زمان پخت را افزایش بدهد. بعد از اینکه ظرف خود را داخل فر گذاشتید، آن را تنها بگذارید تا زمان پختش تمام گردد. اگر قصد آنالیز آن را دارید، کافی است چراغ فر را روشن کنید و از پنجره به آن نگاه کنید.

13. جوشاندن سبزیجات در آب سرد

هنگامی که سبزیجات نشاسته ای مانند سیب زمینی و سایر سبزیجات ریشه ای را که در زمین رشد می نمایند می جوشانید، آن ها را داخل قابلمه ای با آب سرد بگذارید و اجازه بدهید به آرامی بپزند و جوش بیایند. این روش کاملاً درستی است. با این حال نمی توانید از همین روش برای سبزیجاتی که در زمین رشد می نمایند، بهره ببرید.

هنگام جوشاندن سبزیجات غیر بوته ای مانند ذرت پخت را با یک قابلمه آب که از قبل در حال جوش است، آغاز کنید، مانند ماکارونی. انداختن این سبزیجات در دیگ آب جوش باعث می گردد که دیواره های سلولی نرم شوند و سبزیجات را به سرعت و به طور کامل بپزید. اگر سبزیجات را در آب سرد قرار بدهید و صبر کنید تا جوش بیاید، هر بار آن ها را بیش از حد می پزید؛ در نتیجه سبزیجات له می شوند و دیگر برای مصرف ظاهر خوشایندی ندارند.

14. شستشوی ماکارونی

هنگامی که ماکارونی را پس از پخت صاف می کنید، شستشو در آب سرد ممکن است روال عادی تان باشد. بسیاری از مردم این اشتباه را انجام می دهند؛ زیرا به آن ها گفته شده است که شستشوی ماکارونی باعث می گردد پخت غذا متوقف گردد و از نرم شدن آن جلوگیری می نماید. با این حال ماکارونی درست پخته شده نرم نخواهد شد و شستشو آن بیش از حد در آب سرد می تواند مضر باشد.

با شستشوی ماکارونی پس از پخت ماکارونی یک بافت چسبناک به خود می گیرد که کاملاً ناخوشایند است. بعلاوه با این کار رشته ها را خنک می کنید که بعد از افزودن سس بخارپز یک غذای لذیذ تهیه کنید. رشته های ماکارانی را بعد از جوشاندن نشویید و اطمینان حاصل کنید که خوب پخته شده اند. اگر می توانید این کار را انجام بدهید، تضمین می کنیم با از نچسبیدن رشته های ماکارونی خرسند خواهید شد.

15.الک نگردن آرد

آرد یکی از مواد اصلی پخت است و در تهیه انواع شیرینی ها نیز مورد استفاده قرار می گیرد. آرد هنگام تهیه یک سس یا دستور العمل های دیگر به غلیظ شدن قوام یاری می نماید و معجونی غلیظ و غنی ایجاد می نماید. با این حال نمی توانید آرد را الک ننموده به یک آب گوشت اضافه کنید و برای دریافت برترین نتیجه امیدوار باشید. وقتی آرد را به سس خود می افزایید، باید با الک این کار را انجام دهید. الک کردن آرد اطمینان لازم از نتیجه نهایی را به شما می دهد و در آخر با سس پر از گلوله آرد روبرو نخواهید شد. با اضافه کردن آرد با الک در نهایت به سس غلیظ و صافی که در نظر دارید، دست خواهید یافت.

16. اضافه نکردن آب ماکارونی به سس

هنگامی که ماکارونی می پزید، بعد از آبکش کردن آن معمولا آب آن را بیرون می ریزید. وقتی آب را در آبکش می ریزید، در واقع از شر یک ماده اساسی که می تواند ظرف شما را خیلی بهتر کند، خلاص می شوید. هر بار که ماکارونی می پزید، نصف فنجان آب ماکارونی را نگه دارید و سپس به سس خود اضافه کنید. آب نشاسته ای و نمکی ماکارونی نه تنها طعم و مزه ای لذیذ به سس می بخشد، می تواند به عطر و طعم سس ماکارونی بیافزاید.

17. سرعت بخشیدن به فرآیند پخت و پز

برخی از وعده های غذایی در زمان کوتاه پخت می شوند. اگر می خواهید در عرض نیم ساعت یک وعده غذایی درست کنید، دستورات زیادی در دسترس شما قرار دارند که کارآمد خواهند بود. اما آنچه نباید انجام بدهید، این است که اگر دستور العمل زمان پخت طولانی را می طلبد، سعی کنید فرایند پخت و پز را تسریع کنید.

برخی از دستور العمل ها به خصوص خورشت ها از شما می خواهند که وعده غذایی خود را برای دو ساعت یا بیشتر بپزید. اگر عجله دارید، ممکن است فکر کنید که با افزایش دما به راحتی می توانید زمان پخت را تسریع کنید. اینطور نیست. در حالی که وعده های غذایی معمولاً در دمای بالاتر طبخ می شوند، زمان پخت سریع قوام و طعم اصلی غذا را از بین می برد. در آخر به جای یک غذای لذیذ اشتهاآور یک غذا با طعم اندک خواهید داشت. به یاد داشته باشید که پخت آهسته و یک سان موجب خوش عطر و طعم شدن غذا می گردد.

18. طعم دار کردن غذا های دریایی در مدت طولانی

بیشتر افراد می دانند که برای پخت یک تکه گوشت خوب مدت زمان بیشتری نیاز است تا در مواد خوابانده گردد. برای اینکه گوشت را خوب طعم دار کنید و غذا عطر و مزه بهتری داشته باشد، به ویژه برای گوشت های قرمز مدت زمان بیشتری نیاز است تا در مواد بمانند. با این حال غذا های دریایی به مقدار گوشت قرمز به زمان زیادی نیاز ندارند. در حقیقت ماهی، میگو و سایر غذا های دریایی نباید بیش از 2 ساعت در مواد و سس مخصوص بمانند. اگر سس و موادی که استفاده می کنید اسیدی است، باید طی 20 دقیقه غذای دریایی خود را از مواد خارج کنید.

وقتی غذا های دریایی برای مدت طولانی در سس بمانند، عصاره آن مواد در اصل غذا های دریایی را می پزد و آن ها را به نوعی نرم و له می نماید. زمان کوتاه برای قرار دادن غذا های دریایی در سس مفید است؛ بنابراین فکر نکنید که میگو را باید از 24 ساعت قبل آماده کنید.

19. انتخاب گوشت گاو بدون چربی

حتما هنگام انتخاب گوشت گاو چرخ نموده در فروشگاه بسته هایی با برچسب بدون چربی شما را مجذوب خود نموده اند. به هر حال فرض می گردد که گوشت های بدون چربی برای سلامتی بیشتر مفید هستند و میزانی از چربی های اضافه را از وعده غذایی خود حذف می کنید.

برخی اوقات شما به آن چربی ها نیاز دارید. هنگام پختن همبرگر، کباب، یا کوفته باید یک گوشت گاو با نسبت چربی بالاتر را انتخاب کنید. چربی موجود در گوشت میزانی رطوبت به غذا منتقل می نماید و به تهیه وعده های غذایی آب دار و لذیذ یاری می نماید. گوشت گاو بدون چربی برای سس های گوشت، تاکو یا کاسرول بسیار مناسب است؛ اما برای تهیه یک همبرگر خوشمزه به گوشت چرب نیاز دارید.

20. به ترتیب اضافه نکردن مواد تشکیل دهنده

هنگام پخت و پز وسوسه انگیز است که با خود فکر کنید می توانید همه چیز را کنار هم بریزید و انتظا برترین نتیجه ها را داشته باشید. ترتیب اضافه کردن مواد تشکیل دهنده در واقع بسیار مهم است. با افزودن برخی مواد خاص در زمان های خاص به غذای خود اجازه می دهید تا طعم و مزه غنی و پیچیده ای به خود بگیرد.

زمان افزودن مواد تشکیل دهنده بسیار حائز اهمیت است. دستورالعمل ها را نادیده نگیرید و این اشتباه را نکنید که که هر زمان خواستید می توانید هر چیزی را به موادتان اضافه کنید. مواد لازم را دقیقا طبق دستور العمل اضافه کنید؛ حتی اگر کمی بیشتر از زمان مورد نظرتان همه چیز طول بکشد. به دستور العمل ها اعتماد کنید؛ زیرا محصول نهایی ارزش آن را خواهد داشت.

منبع: betterbe

منبع: فرارو

به "20 اشتباه رایج در آشپزی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "20 اشتباه رایج در آشپزی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید