4 برنامه حرفه ای برای بازیابی اطلاعات پاک شده از هارد و کارت حافظه

به گزارش وبلاگ هم نفس، اگر در پی روشی هستید که بتوانید به یاری آن، اطلاعات پاک شده از هارد یا کارت حافظه خود را بازیابی کنید، در این مطلب همراه ما باشید تا شما را با 4 ابزار عالی برای این منظور آشنا کنیم.

4 برنامه حرفه ای برای بازیابی اطلاعات پاک شده از هارد و کارت حافظه

برای فایل پاک شده چه اتفاقی می افتد؟

برخلاف باور عموم کاربران، بازیابی اطلاعات از هارد یا مموری کارت در صورتی که یک سری اقدامات را قبل و بعد از پاک شدن آن ها انجام دهید، کار سختی نخواهد بود. بعضی از افراد تصور می نمایند فایل پاک شده آن ها دیگر قابل بازگردانی نیست اما در واقع اشتباه فکر می نمایند چون هر حافظه ذخیره سازی، چه هارد باشد چه کارت حافظه جانبی در صورتی که اطلاعاتی از آن ها پاک گردد، امکان بازگشت آن وجود خواهد داشت. حتی فایل هایی که از درون سطل زباله ویندوز پاک می شوند هم قابل بازیابی هستند.

همه این کارها به لطف ابزارها و نرم افزارهای بازیابی اطلاعات صورت می گیرد؛ ابزارهایی که طراحی شده اند تا کاربران هیچ نگرانی در رابطه با فایل های از دست رفته خود نداشته باشند. این ابزارها را می توان ناجی بسیاری از افراد در شرایط سخت دانست. اما کاری که این اپلیکیشن ها انجام می دهند دقیقا چیست؟

نکته ای که خیلی از افراد به آن توجه نمی نمایند این است که اطلاعات وقتی از روی یک هارد یا کارت حافظه یا هر محل ذخیره سازی دیگری پاک می شوند، از بین نمی روند. این یعنی تصور نکنید اطلاعات شما با پاک شدن ظاهری، کاملا محو می گردد. به عبارتی دیگر، اتفاقی که رخ می دهد این است که فایل همچنان در بلوک های خاصی روی حافظه باقی می ماند، فقط شما دیگر به راحتی به آن دسترسی ندارید. این اطلاعات اما قابل بازیابی هستند مگر اینکه فضای خالی اختصاص داده شده به آن ها با فایل های نو جایگزین گردد.

بهتر است برای توجیه این موضوع، مثالی بزنیم. اگر صندلی نقش هارد یا مموری کارت را ایفا نماید و شما، اطلاعات درون آن ها، وقتی روی صندلی می نشینید، فضای خالی آن را اشغال می کنید. وقتی از روی صندلی بلند می شوید، گویا عمل پاک شدن را انجام داده اید اما مادامی که بعد از بلند شدن شما (پاک کردن اطلاعات)، شخص دیگری روی صندلی ننشیند، شانس اینکه بتوانید دوباره روی آن بنشینید بسیار زیاد است. هرچند در دنیای سیستم های کامپیوتری، از زمان حذف نباید مدت زیادی بگذرد.

اگر شما هم مشتاقانه منتظر روشی برای بازیابی اطلاعات از هارد یا کارت حافظه خود هستید، در ادامه با ما همراه باشید.

1. EaseUS Data Recovery Wizard

یکی از برترین و کارآمدترین اپلیکیشن هایی که می تواند به شما در بازیابی اطلاعات پاک شده هارد یا مموری کارت یاری کند، EaseUS Data Recovery Wizard است. اپلیکیشنی که از لحاظ سهولت و رابط کاربری، نظیر ندارد و عملکرد آن در بازیابی اطلاعات هم عالی است. در صفحه هوم این اپلیکیشن هرآنچه که برای بازیابی اطلاعات پاک شده خود احتیاج دارید به چشم می خورد و دم دستتان وجود دارد. این اپلیکیشن برای اینکه بتواند به برترین نحو ممکن وظیفه خود را انجام دهد، سه مرحله جلوی رویتان قرار می دهد؛ اسکن برای یافتن اطلاعات حذف شده، پیش نمایش آن اطلاعات و در نهایت هم بازیابی آن ها.

آنچه که توسعه دهندگان این برنامه در ساخت آن به برترین شکل ممکن به آن دقت نموده اند، سادگی و عدم پیچیدگی است. شما برای ریکاوری اطلاعات با این اپلیکیشن اصلا کار سختی ندارید چرا که گروه بندی آن ها با توجه به مسیر مربوط به آن ها در کامپیوتر و بعلاوه نوع آن اطلاعات واقعا عالی است. بدین ترتیب هنگام یافتن پوشه حاوی فایل های پاک شده اصلا کار سختی در پیش نخواهید داشت چون ابتدا نوع فایل خود را انتخاب می کنید؛ مثلا ویدیو، صدا، اسناد، ایمیل و…).

البته احتیاجی نیست بین صدها یا حتی هزاران فایل به جست و جوی فایل مورد نظر خود باشید چون شرکت سازنده یک بخش جست و جو در آن قرار داده که با یاریش می توانید به شکل موثرتری به انتخاب فایل های پاک شده بپردازید. اگر نتوانستید به فایل پاک شده دسترسی پیدا کنید، کافی است در پی پوشه ای با نام RAW Files یا Label RAW Files باشید. معمولا در این پوشه ها نام و مسیر اطلاعات حذف شده به نمایش در می آید.

به صورت کلی، این اپلیکیشن با سرعت بسیار بالایی به اسکن هارد و مموری کارت شما می پردازد و همین موضوع یک نقطه قوت برای آن محسوب می گردد چون معمولا اپ های اینچنینی برای اسکن هارد زمان زیادی احتیاج دارند. اما آنچه که این اپلیکیشن را بهتر از سایر اپ ها می نماید، امکان پیش نماش فایل هاست. به این صورت که به شما نشان می دهد چه فایل هایی در فرآیند بازیابی به سیستم شما بر می گردند. قطعا در بین یک سری از اطلاعات پاک شده، اطلاعاتی هستند که به آن ها احتیاجی ندارید. در نتیجه اصلا دلیلی برای بازگشت آن ها وجود ندارد. به همین دلیل می توانید خودتان ببینید و انتخاب کنید چه اطلاعاتی به سیستم بازگردند.

EaseUS Data Recovery Wizard به عنوان یک اپلیکیشن رایگان اما امکان پرداخت پول برای استفاده از قابلیت های بیشتر در دسترس واقع شده است و کاربران ویندوز و مک هم بدون مشکل می توانند از آن استفاده نمایند. با استفاده از نسخه رایگان، شما می توانید فقط 2 گیگابایت از اطلاعات پاک شده خود را بازیابی کنید اما با پرداخت مبلغ 90 دلار، نه تنها قابلیت های بیشتری از جمله ریکاوری اطلاعات و ارسال آن ها به حافظه ابری و سیستم محافظت از داده ها فعال خواهد شد بلکه اطلاعات بسیار بیشتری را می توانید به سیستم خود بازگردانید.

سوا از هارد و مموری کارت، این اپلیکیشن می تواند اطلاعات پاک شده از دستگاه های صوتی نظیر آیپادز، mp4 پلیر، کم ریکوردر و… را هم بازیابی کند. توجه داشته باشید بعد از پاک کردن اطلاعات، به هیچ عنوان به جای آن ها چیزی اضافه نکنید تا ترتیب بلوک ها تغییر نکند. در غیر این صورت فرایند بازیابی بسیار سخت خواهد بود.

2. Stellar Data Recovery

برخلاف EaseUS Data Recovery Wizard، اپلیکیشن Stellar Data Recovery یک روش متمرکزتر را برای بازیابی اطلاعات پاک شده از هارد و مموری کارت در پیش می گیرد و در نتیجه شاید برای کسانی که هدفمندتر هستند، گزینه مناسب تری باشد. این اپلیکیشن به جای اینکه هارد دیسک یا مموری کارت را برای تمام اطلاعات پاک شده اسکن کند که این موضوع معمولا وقت زیادی هم احتیاج دارد، Stellar Data Recovery به شما این اجازه را می دهد که نوع اسکن را شخصی سازی نموده و فقط در پی آن چیزی باشید که از روی سیستم حذف شده است.

تصور کنید می خواهید یک ویدیو را که به تازگی از روی سیستم پاک نموده اید، بازگردانی کنید؛ در این مرحله تنها کاری که باید انجام دهید این است که اپلیکیشن یادشده را اجرا نموده و در بین گزینه های مختلف آن، Video را تیک دار کنید. همین موضوع سبب می گردد وقتی اپلیکیشن در حال اسکن فضای هارد یا مموری کارت است، فقط در پی ویدیوهای پاک شده بگردد و نه همه فایل ها. توجه داشته باشید در این مرحله به جز ویدیو، چیز دیگری نباید تیک دار باشد مگر اینکه در پی نوع خاص دیگری از اطلاعات هم باشید.

نکته جالب دیگری که هم در رابطه با این اپلیکیشن وجود دارد، امکان جست و جوی دقیق تر آن است؛ یعنی شما حتی اگر در پی یک ویدیوی خاص باشید، می توانید فرمت آن را یافته و از این طریق سرچ را هدفمندتر کنید. مثلا اگر ویدیویی که پاک نموده اید فرمت MP4 داشته باشد، می توانید در تنظیمات مربوط به جست و جو این متغیر را تعریف کنید.

بعلاوه اگر در پی تصویری با فرمت PNG هستید، دیگر احتیاجی ندارید در بین تمام تصاویری که اپلیکیشن بازگردانی می نماید، در پی تصویر مورد نظر خود باشید. کافی است در تنظیمات، تعریف کنید که در پی تصاویری با یک فرمت خاص هستید و سپس همه چیز را به برنامه بسپارید.

این اپلیکیشن کارآمد از زبان های مختلفی از جمله انگلیسی، اسپانیایی، آلمانی، فرانسوی و ایتالیایی هم پشتیبانی می نماید تا افراد مختلف بتوانند از آن به راحتی استفاده نمایند. این اپلیکیشن به صورت رایگان برای ویندوز و مک در دسترس واقع شده است و کاربران می توانند از قابلیت های آن استفاده نموده و لذت ببرند.

3. Disk Drill

Disk Drill اپلیکیشنی است که توسعه دهندگانش، آن را با نام کاملا فرایند بازیابی اطلاعات را خودت انجام بده می شناسند. این یعنی صفر تا صد کار با این اپلیکیشن برای بازگردانی اطلاعات کاملا ساده و قابل فهم است و هیچ پیچیدگی هم ندارد. اما Disk Drill یکی از معدود اپ های این فهرست است که کاری فراتر از فقط یافتن اطلاعات پاک شده از روی هارد یا مموری کارت انجام می دهد.

درون این اپلیکیشن یک سری بخش هایی وجود دارد که می توانید با استفاده از آن ها، اطلاعات پاک شده روی گوشی هایی با سیستم عامل iOS، آیپدها و گوشی ها و دستگاه های اندرویدی را پیدا کنید. این یعنی اپلیکیشن برای هر سیستم عامل، بخش های مجزایی دارد. برای سیستم عامل مک، این اپلیکیشن به شما اجازه می دهد به وسیله سیستم پشتیبان گیری Time Machine، اطلاعات را دریافت کنید. این ابزار از روش های زیادی برای بازگردانی اطلاعات حذف شده بهره می برد و به کاربران این اجازه را می دهد تا به راحتی بتوانند اطلاعات پاک شده را بازیابی نمایند. این برنامه، سه روش را برای بازیابی اطلاعات جلوی راه کاربر قرار می دهد که عبارت اند از:

  • اسکن سریع: در این مرحله که خوشبختانه بسیار سریع هم صورت می گیرد، شما می توانید فضای هارد یا مموری کارت را برای فایل هایی که اخیرا پاک شده اند اسکن کنید. یعنی فایلی که به تازگی از روی سیستم یا حتی سطل زباله پاک شده و هنوز چیزی در فضای خالی آن قرار نگرفته است. این اپلیکیشن یکی از کارآمدترین اپ ها در زمینه بازیابی اطلاعات است اما شانس بازگشت همه اطلاعات به شکل قابل توجهی به مدت زمان بعد از پاک شدن هم بستگی دارد. در بالا هم به این موضوع اشاره کردیم که نباید مدت زیادی از زمان پاک شدن اطلاعات بگذرد. برای مثال با این اپ، شما شاید بتوانید تمام اطلاعات پاک شده در 2 ساعت اخیر را بازیابی کنید اما تقریبا باید قید بازگردانی اطلاعات پاک شده دو روز قبل را بزنید.
  • Allocate Existing Data: از این ابزار ریکاوری باید زمانی استفاده گردد که نمی توانید فایل ها را روی فایل اکسپلورر ویندوز یا فایندر مک پیدا کنید.
  • All Recovery Methods: این قابلیت را باید ترکیبی از دو روش بالا دانست که به شما در یافتن محل ذخیره اطلاعات پاک شده و بعلاوه بازگردانی آن ها یاری می نماید.

حال باید بسته به احتیاج خود، یکی از این روش ها را انتخاب نموده و ببینید آیا می توانید فایل مورد نظر را بازیابی کنید یا خیر. اما اگر نمی توانید تصمیم بگیرید کدام روش برای شما بهتر است، پیشنهاد می کنیم گزینه آخر یعنی All Recovery Methods را انتخاب و اجازه دهید اپلیکیشن یادشده کارش را انجام دهد. اسکن کردن هارد دیسک یا مموری کارت بسته به حجمی که دارند می تواند متفاوت باشد اما به محض یافت اطلاعات، به شما این اجازه را می دهد که آن ها را مورد آنالیز دقیق قرار دهید، حتی قبل از اینکه اسکن کاملا به اتمام برسد و این یعنی فرایند نمایش اطلاعات پاک شده در حین بازیابی اطلاعات به صورت لحظه ای صورت می گیرد.

اگر قرار باشد یک ایراد بزرگ به این اپلیکیشن وارد کنیم، آن، قابلیت سرچ خواهد بود. زمانی که برای کی فایل سرچ می کنید، Disk Drill هیچ داده قابل بازگشتی را مطابق با کلمات کلیدی وارد شده به وسیله شما پیدا نمی نماید. به جای آن، فقط شما را به نتایج جست و جو راهنمایی نموده تا در آن جا ببینید چقدر کلمه کلیدی شما با اطلاعات یافت شده به یکدیگر نزدیک هستند. به خاطر همین ضعف، شما مجبور خواهید شد پوشه ها و زیرپوشه ها را به صورت دستی باز نموده و ببینید کدام یک از اسناد موجود در آن ها به کلمات کلیدی شما نزدیک است.

جز همین یک ضعف، هیچ چیز دیگری در این اپلیکیشن وجود ندارد که شما را از کار با آن منصرف کند. سیستم فیلتر اطلاعات، عالی و پیشرفته است و امکان فیلتر کردن داده ها بر اساس حجم و تاریخ وجود دارد، فایل های تکراری را از صفحه نتایج جست و جو پاک می نماید، از ابزارهایی نظیر Disk Cleaner و Duplicate Finder و… استفاده می نماید تا در نهایت بتوانید یک نتیجه خوب و مطلوب دریافت کنید. این اپلیکیشن در نسخه محدود خود، 500 مگابایت حافظه در اختیار کاربران قرار می دهد که با پرداخت حدودا 90 دلار، می توانید در کنار آزادسازی امکانات بیشتر، از فضای بیشتری هم بهره مند شوید.

4. Wondershare Recoverit

Wondershare Recoverit آخرین اپلیکیشن و یکی از برترین برنامه های بازگردانی اطلاعات این فهرست است که به وسیله یکی از شرکت های معروف نرم افزاری یعنی Wondershare پیشرفته و در زمینه بازیابی اطلاعات پاک شده از سیستم، عملکرد خوبی دارد. این اپلیکیشن برای بازیابی تصاویر، ویدیوها، اسناد، صدا و انواع و اقسام فایل های گوناگون از سیستم ویندوزی و مک، هارد اکسترنال، فلش، مموری کارت و… یک گزینه عالی محسوب می گردد. این اپلیکیشن حجم کمی داشته و کار کردن با آن هم بسیار ساده است.

این اپلیکیشن به محض نصب شدن روی سیستم، به صورت اتوماتیک حافظه های متصل به سیستم را شناسایی نموده و آن ها را درون داشبورد خود دسته بندی می نماید. یک بخش هم با نام Select Folder در همان صفحه نخست به چشم می خورد که به شما اجازه می دهد فرایند اسکن برای جست و جوی فایل های پاک شده را نه به وسیله هارد بلکه به وسیله همان پوشه ای که مد نظر دارید شروع کنید. Wondershare Recoverit تنها اپلیکیشن این فهرست است که تا این میزان ریز و جزئی می تواند در پی فایل های پاک شده بگردد.

تنها ضعفی که می توان به این اپلیکیشن وارد کرد، عدم پشتیبانی آن از قابلیت اسکن چندگانه است. این یعنی شما نمی توانید به صورت همزمان، چندین درایو را اسکن کنید که البته نمی توان آن را ضعف خیلی بزرگی در نظر گرفت چرا که کاربران معمولا در یک پوشه خاص یا یک درایو خاص، اطلاعاتی را پاک می نمایند و خیلی کم پیش می آید که در چندین درایو مختلف، اطلاعات حساس و کلیدی پاک شوند. هرچند اگر این قابلیت در Wondershare Recoverit، می شد آن را یک اپ واقعا کم نقص در زمینه بازیابی اطلاعات پاک شده به حساب آورد.

یک ضعف دیگری هم که در این برنامه وجود دارد این است که شما نتیجه اسکن ها را نمی توانید ذخیره کنید. اما برای جبران این موضوع، اتفاقی که می افتد این است که برنامه، فایل های پاک شده و پیدا شده را را با توجه به نوع و مسیر / پوشه ریکاوری دسته بندی می نماید. بعلاوه به صورت خیلی بهینه، فایل های سیستمی و خام را از هم سوا می کتد تا بتوانید بدون احتیاج به دانستن مسیر، محل یک فایل را پیدا کنید. این اپلیکیشن بعلاوه مثل تمام اپ های دیگر در بالا، بلافاصله پس از اسکن، یک پیش نمایش از آن ها را به شما نشان می دهد تا راحت تر بتوانید آنچه را که می خواهید بازیابی کنید.

همانطور که در ابتدا هم گفته شد، Wondershare Recoverit اپلیکیشنی است که هم در ویندوز و هم در مک می توانید از آن برای بازیابی انواع و اقسام حافظه های ذخیره سازی بهره ببرید. این اپلیکیشن 100 مگابایت اطلاعات را در نسخه رایگان برای شما بازیابی می نماید و در نتیجه می توانید برای بازیابی یک سری اسناد و تصاویر روی آن حساب کنید. اما اگر بخواهید به صورت نامحدود از آن بهره ببرید، حداقل 75 دلار باید بپردازید.

سخن پایانی

در این مطلب به معرفی 4 مورد از برترین اپلیکیشن ها برای بازیابی اطلاعات پاک شده از هارد یا مموری کارت پرداختیم که بعضی از آن ها به صورت رایگان و بعضی دیگر هم به صورت فریمیوم (پولی و رایگان)، احتیاجتان را رفع می نمایند. فقط توجه داشته باشید همواره برای بازیابی اطلاعات پاک شده از هارد، بلافاصله پس از پاک شدن، اقدام به بازیابی کنید و هیچ وقت هم تحت هیچ شرایطی روی همان درایو یا پوشه، اطلاعات خاصی وارد یا خارج نکنید چپت شانس بازیابی را به صفر می رساند.

منبع: Guiding Tech

منبع: دیجیکالا مگ

به "4 برنامه حرفه ای برای بازیابی اطلاعات پاک شده از هارد و کارت حافظه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "4 برنامه حرفه ای برای بازیابی اطلاعات پاک شده از هارد و کارت حافظه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید