آموزش کاشت مریم گلی در گلدان

به گزارش وبلاگ هم نفس، کاشت مریم گلی در گلدان به دلیل زیبایی و معطر بودن گل ها، نگهداری و تکثیر آسان، بسیار مورد توجه علاقه مندان به گلکاری و باغبانی است. مریم گلی در خاک های مختلف به خوبی رشد می نماید و به نور کافی و آبیاری متوسط احتیاج دارد.

آموزش کاشت مریم گلی در گلدان

وبلاگ هم نفس | سرویس گیاهان و حیوانات - مریم گلی یکی از گیاهان دارویی پرخاصیت است که خواص درمانی آن از گذشته های دور در طب سنتی رایج بوده است. اگر احساس می کنید محیط خانه تان آلوده و دلگیر شده، محققان نگهداری از گیاه مریم گلی در محیط خانه را پیشنهاد می نمایند. بعد از چیدن گل های مریم گلی می توانی مقداری از گیاه را برای کاربردهای درمانی خشک کنید و بخشی از گل ها را بسوزانید. دانشمندان کشف نموده اند که سوزاندن گیاه مریم گلی در محیط خانه، می تواند بسیاری از میکروب ها و باکتری های محیط را از بین ببرد و هوای خانه را پاک و تمیز کند. در ادامه با مراحل کاشت مریم گلی در گلدان و شرایط نگهداری از آن آشنا می شوید.

نحوه کاشت مریم گلی در گلدان

کاشت مریم گلی در گلدان به دو روش کاشت مستقیم به وسیله بذر و کاشت غیر مستقیم به وسیله تقسیم بوته امکان پذیر است. بهترین زمان برای کاشت این گیاه به وسیله بذر، اواسط دی تا اواسط فروردین و تکثیر به وسیله تقسیم بوته، در پاییز صورت می گیرد. مراحل کاشت این گیاه به توضیح زیر است:

 • بذر مریم گلی یا نشاء آن را از مراکز فراوری گل و گیاه تهیه کنید.
 • برای کاشت به وسیله بذر، بذر گیاه را در عمق سه تا چهار سانتی متری خاک بکارید و فاصله بذر ها از یکدیگر را 50 سانتی متر در نظر بگیرید.

 • اگر از گلدان استفاده می کنید، از گلدان هایی با دهانه 10 سانتی متر برای کاشت یک بذر، و از گلدان هایی با دهانه بزرگتر از 15 سانتی متر برای کاشت سه بذر بهره بگیرید.

 • بذر مریم گلی در شرایط نور کافی و دمای مناسب، حداکثر بعد از 10 تا 15 روز جوانه خواهد زد.

 • زمانی که گیاه مریم گلی کوچک است، باید محیط کشت گیاه را همیشه مرطوب نگه دارید، ولی زمانی که گیاه بزرگتر شد، فقط زمانی که خاک اطراف گیاه خشک شد، آبیاری را انجام دهید.
 • اگر بخواهید از روش تقسیم بوته برای کاشت گیاه مریم گلی در گلدان این کار را انجام دهید، قلمه سالم و بدون آفت را از گیاه جدا نموده و برای کاشت گیاه جدید از آن بهره ببرید.

 • در شرایط ایده آل و نور کافی 8 تا 11 هفته زمان برای گلدهی گیاهان ضروری است و اولین گل های گیاه اواسط تابستان ظاهر می شوند.

 • مریم گلی پنج تا هفت سال سال عمر می نماید. رشد گیاه درسال اول کند است و گلدهی تا اوایل تابستان همچنان ادامه می یابد.

گیاه شناسی مریم گلی

مریم گلی گیاهی چند ساله از خانواه نعنائیان با ارتفاع آن 50 تا 80 سانتی متر است که به صورت خودرو در مناطق معتدل و مرطوب می روید. ساقه های این گیاه در ابتدا، به رنگ سبز تیره و پوشیده از کرک های انبوه و خاکستری رنگ است و با گذشت چند سال ساقه ها نیمه چوبی می شوند.

برگ ها بلند و نیزه ای شکل هستند و سطح فوقانی و تحتانی برگ ها پوشیده از کرک های ظریف است. گل های این گیاه، به رنگ متمایل به بنفش، آبی، صورتی یا گاهی سفید و به صورت مجتمع در قسمت فوقانی ساقه ها، روی چرخه های مخصوصی مشاهده می شوند. برگ های مزه ای تلخ داشته و گل های معطر مریم گلی، یکی از پر مصرف ترین و موثرترین گیاهان دارویی است.

شرایط محیطی مورد احتیاج کاشت مریم گلی در گلدان

 • خاک: مریم گلی احتیاج به خاک با زهکشی خوب حاوی خاک معمولی باغچه با کمپوست یا خزه تورب دارد.
 • آبیاری: مریم گلی از گیاهان مقاوم به خشکی است و به آبیاری کمی احتیاج دارد. زمانی که گیاه جوان است، ضروری است محیط کاشت گیاه همیشه مرطوب باشد، بنابراین روزانه آبیاری را انجام دهید. هنگامی که گیاه بزرگتر شد، آبیاری را زمانی انجام دهید که خاک گلدان خشک شده باشد.
 • دما: دمای مناسب برای کاشت گیاه مریم گلی، 22 درجه سانتی گراد است.
 • نور: مریم گلی احتیاج به نور کامل خورشید دارد، ولی توصیه می گردد در تابستان گیاه را در برابر نور مستقیم خورشید قرار ندهید. بهترین مکان برای قرار دادن گلدان مریم گلی در خانه، پنجره های جنوبی آپارتمان است.
 • آفات و بیماری ها: بیماری های قارچی مختلف، لکه برگیها، بوته میری ها و حساسیت به آفاتی مانند تریپس، کنه، شته و مگس سفید گلخانه از مهمترین آفات گیاه است، ولی توصیه می گردد تا حد ممکن از سموم برای گیاه استفاده نگردد.

با ظهور گل ها شما می توانید گل های گیاه را برداشت و خشک کنید. اجزای مریم گلی به خصوص گل آذین آن دارای ترکیبات معطر و اسانس است و در صنعت به عنوان مواد معطر، چاشنی، اسانس ها و تهیه مواد آرایشی و دارویی به کار برده می گردد.

برگرفته از: بذرام، فصلنامه گیاهان دارویی

منبع: setare.com

به "آموزش کاشت مریم گلی در گلدان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش کاشت مریم گلی در گلدان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید