با جاده ابریشم نو بیشتر آشنا شوید (قسمت اول)

به گزارش وبلاگ هم نفس، جاده ابریشم یک راه باستانی بسیار مهم برای تجارت بوده است. به مرور زمان از رونق این جاده کم شد، ولی امروزه بعضی از کشورها در کوشش هستند تا آن را پر رونق نمایند.

با جاده ابریشم نو بیشتر آشنا شوید (قسمت اول)

جاده ابریشم یک جاده معروف باستانی است که در ابتدا به خاطر تجارت و عبور کاروان ها ساخته شد. کاغذ که به وسیله چینی ها در دوران سلسله هان اختراع شده بود و باروت که باز هم اختراع چینی ها بود، تاثیر بسیار بیشتری نسبت بر ابریشم بر این جاده داشتند. اما چون غربی ها به ابریشم چینی علاقه زیادی داشتند، این نام را برای این جاده انتخاب کردند. حتی ادویه های شرقی هم بیش از ابریشم به رونق این جاده یاری کرد، در نتیجه ابریشم تنها کالایی نبوده که در این جاده ها داد و ستد می شده است. فلزات، ادویه جات، داروها، شیشه، محصولات چرمی و کاغذ در سراسر اوراسیا به وسیله این جاده انتقال داده می شدند.

وقتی کاغذ به ماده اولیه اصلی نگارش در تمام اوراسیا تبدیل شد، به طور حتم نسبت به ابریشم که در درجه اول برای لباس مورد استفاده قرار می گرفته، تاثیر بسیار بیشتری بر تاریخ بشر به جا گذاشت است. کاغذ در طول قرن دوم پیش از میلاد اختراع شد، بعد در قرن هشتم میلادی برای اولین بار از چین خارج شد و به جهان اسلام راه یافت. سپس از دروازه های اسلامی در سیسیل و اسپانیا به اروپا رسید. مردمان شمال کوه های آلپ تنها در اواخر قرن چهاردهم میلادی توانستند کاغذهای خودشان را بسازند. اما بزرگ ترین ارزش و دست آورد جاده ابریشم، تبادل فرهنگی بود. هنر، مذهب، فلسفه، فناوری، زبان، علوم، معماری و هر عنصر دیگر تمدنی همراه با کالاهای تجاری به وسیله جاده ابریشم رد و بدل می شد.

نخستین کسی که نام راه ابریشم را در سال 1877 میلادی برای این راستاها انتخاب کرد، یک جغرافی دان آلمانی به نام فردیناند ریختوفن بود. وی به سبب حمل ابریشم چین از این راه به دریای مدیترانه این نام را انتخاب کرد. جاده ابریشم را شاید بتوان مهم ترین جاده جهان تا قرن پانزدهم میلادی تصور کرد. این جاده نه تنها نقل و انتقال کالا را امکان پذیر می کرد، بلکه باعث انتقال باورهای فکری مثل اسلام، هندوئیسم، بودیسم و مسیحیت و فرهنگ های متفاوت نیز شد. به علاوه بیماری هایی مانند طاعون نیز از این راستا منتشر شدند. این بیماری ها در قرن دوم و سوم باعث کاهش جمعیت چین و مدیترانه و در نتیجه تضعیف امپراتوری های این نواحی شدند.

اگرچه جاده ابریشم یک جاده فیزیکی تعیین نیست، با این حال سوژه ای است که می توان آن را آنالیز کرد و مورد مطالعه قرار داد. بیشتر آنچه که ما درباره جاده ابریشم می دانیم، از کتاب ها و کتیبه های سنگی باستانی به دست نیامده بلکه از زباله های تاریخی به دست آمده است. آب وهوای خشک صحرای تکلهمکان (یا تاکلماکان، بیابانی واقع در منطقه سین کیانگ چین)، انواع مختلفی از اسناد نوشته شده روی چوب، کاغذ و پارچه ها را حفظ نموده است. بسیاری از اسناد به این علت حفظ شده اند که در آن موقع ها کاغذ ارزش بالایی داشته و دور انداخته و از بین برده نمی شده است. با مطالعه این زباله های تاریخی، اطلاعات زیادی درباره جاده ابریشم به دست آمده است.

در 16 مه 2017 طی مراسمی با حضور رهبران نزدیک به 30 کشور جهان در چین، جاده ابریشم تازه افتتاح شد تا راه را برای جاه طلبی مالی بیشتر این قدرت آسیایی هموارتر گردد. افرادی چون ولادیمیر پوتین و رجب طیب اردوغان، روسای جمهوری روسیه و ترکیه در این نشست مهم حضور داشتند. تنها یک روز پس از این نشست جاده ابریشم تازه با امکاناتی ویژه راه اندازی شد. این جاده امکانات و امتیازهایی خاص در اختیار کشورهایی قرار می دهد که در راستا آن قرار دارند. با یاری این امکانات، این کشورها می توانند تجارت خود را در آسیا، اروپا و آفریقا بیش از گذشته توسعه دهند. شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین از بیان گذاران اصلی این راستا تازه است. با اجرایی شدن این طرح، جاده ابریشم دوباره رونق می گیرد.

مجموعه ای از راستاهای افسانه ای که شهرهای مختلفی مثل شهر کاشغر را به پارو و بعد قسطنطنیه متصل می کرد. این راستا بعد از سقوط امپراتوری مغول رو به زوال رفت، ولی در حال حاضر دوباره متولد شده و به عنوان شبکه ای از بزرگراه ها، راه آهن ها و فرودگاه هایی که 65 کشور را به یکدیگر متصل می نمایند، دوباره مشغول به فعالیت شده است. اضافه کردن امنیت و دسترسی آسان تر به ویزا از ویژگی های جاده ابریشم تازه است. شهرهای پررونق مالی آسیای میانه هم با یاری این جاده، بیشتر از قبل قابل دسترسی هستند.

برای مسافران، این به معنای تعداد زیادی از مقاصد تازه برای گردش است؛ برخی از این شهرها در دل بیابان رشد نموده اند و برخی دیگر از آن ها اصلا جز شهرهای توریستی نبوده اند. با راه اندازی جاده ابریشم تازه، کشور ازبکستان گزارش داد که افزایش 40 درصدی از ورود جهانگرد در هر سال را داشته است. شهر زیبای باکو در کشور آذربایجان که به وسیله اتحاد جماهیر شوروی سابق مورد غفلت واقع شده بود، اکنون احیا شده است. این شهر در صدر رتبه بندی مقصد های جهانگردی رو به رشد اروپا و آسیای مرکزی به شمار می رود. هرچند این نرخ رشد برای سال ها به صورت آرامی در حال پیش روی بوده است، ولی طی سال های اخیر و بعد از راه آندازی جاده ابریشم تازه، سرعت زیادی به خود گرفته است. در ادامه می توانید به شهرهای تاریخی جاده ابریشم که به تازگی احیا و به دوران شکوه قبلی خود بازگشته اند، بیشتر آشنا شوید.

شهر شی آن در کشور چین محلی برای عاشقان غذا

نقطه آغاز اصلی جاده ابریشم به طور قاطعانه یکی از شهرهای مرکزی چینی ها یعنی شهر چانگان که امروزه به آن شی آن می گویند، بوده است. در قرن هشتم میلادی، این شهر بزرگ ترین و توریستی ترین شهر جهان بود. این شهر محلی برای گرد هم جمع شدن تاجرانی از تمام گوشه و کنار قاره پهناور آسیا بود. در حال حاضر شی آن یکی از قطب های تجارت بین المللی چین با 12 میلیون نفر، در حال بازگشت به شکوه سابق خود به عنوان پایانه شرقی جاده ابریشم است. شاید این حجم از رشد جای تعجب نداشته باشد، چون این شهر زادگاه رئیس جمهور چین، شی جین پینگ است.

در این شهر چه چیزی باید ببیند و چه کاری باید انجام داد

بیشتر بازدیدنمایند گان می دانند شی آن مرکز اصلی تشکیل و استقرار ارتش باستانی و معروف چینی یعنی تارا کوتا است و بازدید از بناهای مربوط به این ارتش باستانی یکی از کارهای واجب در حین بازدید از شی آن است؛ اما مکان های بیشتری در این شهر وجود دارند که به جاذبه های جهانگردی تبدیل شده اند. برای آغاز می توان به بازار تانگ غربی سری زد که به گفته بسیاری از مورخان، دقیقا نقطه آغاز جاده ابریشم قدیمی بوده است. امروزه این بازار یک فرصت بی نظیر برای خریداران اشیای نایاب است. در این بازار شما همه چیز از خنجرهای عتیقه یا بدلی تا گلدان های برنجی با طرح باستانی چینی را پیدا خواهید کرد. حتما سری به موزه بازار غرب تانگ که دقیقا در قلب این بازار واقع شده است هم بزنید. این موزه یکی از بزرگ ترین نمایشگاه های آثار تاریخی جهان از سراسر جاده ابریشم را در خود جای داده است. سپس راه خود را به محله مسلمانان شهر ببرید، جایی که راستا باریک کوچه ها وجب به وجب با مغازه های سنتی و غذاهای خیابانی عرضه شده در دکه های چوبی پر شده است.

ماجراجو باشید و سعی کنید غذاهایی را که قبلا هرگز تست ننموده اید را اینجا بخورید. کباب گوشت شتر ادویه دار، رشته فرنگی کامل با کمی دونات خرمالو شیرین جز چیزهایی هستند که هیچ جای دیگری از جهان پیدا نخواهید کرد. اگر می خواهید نگاهی هم به بخش مدرن شهر داشته باشید، پس حتما به محله سازگار با محیط زیست چانبا سر بزنید. محلی که در گذشته برای دفن زباله بوده، ولی امروزه به یک منطقه شهری تازه و البته بسیار دیدنی و مدرن تبدیل شده است. در کنار این محل، کمربند جغرافیایی زلزله خیز شهر واقع شده است که باعث شده است یک تالاب بسیار بزرگ و زیبا به وجود بیاید. محلی که برای قایق رانی و پرنده نگری بسیار عالی است.

منبع: کجارو / bloomberg.com

به "با جاده ابریشم نو بیشتر آشنا شوید (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با جاده ابریشم نو بیشتر آشنا شوید (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید