در تابستان به کجای ایران سفر کنیم؟

به گزارش وبلاگ هم نفس، اگر برای سفر تابستانی در ایران در پی جایی با آب وهوای معتدل و خنک هستید تا از گرمای تابستان به آن پناه ببرید، علاوه بر شمال، مقاصد متعددی در گوشه وکنار کشور برای این سفر مناسب هستند.

در تابستان به کجای ایران سفر کنیم؟

تابستان همیشه با تعطیلی مدارس و بعلاوه گرمای تابستان در بسیاری از منطقه ها ایران، فرصتی را فراهم می نماید تا گردشگران و علاقه مندان به طبیعت، به جاده بزنند و به منطقه ها خنک ایران زمین سفر نمایند؛ هرچند همیشه این دغدغه وجود دارد که برترین شهر برای مسافرت در تابستان یا خنک ترین شهر شمال در تابستان کدام است. با وجودی که بسیاری از گردشگران، فقط شهرهای شمالی را برای سفر تابستانی مناسب می دانند؛ اما روستاها و شهرهای بسیاری در سایر نقاط کشور وجود دارند که هر یک با طبیعت بکر، هوای مطبوع، حیات وحش زیبا، جاذبه های متعدد و مردم مهمان نواز می توانند اوقات خوش و به یادماندنی ای را برای هر مسافری رقم بزنند؛ به خصوص که نسبت به منطقه ها شمالی بسیار خلوت تر هستند و از ازدحام و شلوغی جمعیت نیز خبری نیست.

در این مقاله از وبلاگ هم نفس قصد داریم به معرفی برترین مقاصد سفر در تابستان بپردازیم تا نیز از طبیعت زیبا و نیز از هوای خنک آن ها حظ کافی را ببرید.

خنک ترین مقاصد برای سفرهای تابستانی در ایران

 • استان چهارمحال و بختیاری
 • استان تهران
 • استان کردستان
 • استان لرستان
 • استان اردبیل
 • استان کهگیلویه و بویراحمد
 • استان گلستان
 • استان گیلان
 • استان خراسان شمالی
 • استان آذربایجان شرقی
 • استان آذربایجان غربی
 • استان همدان
 • استان زنجان
 • استان مازندران

چهارمحال و بختیاری

شهرکرد

شهرکرد به عنوان مرکز استان چهارمحال و بختیاری، مرتفع ترین مرکز استان در ایران است و به همین خاطر به بام ایران معروفیت دارد. آب وهوای شهرکرد در تابستان ها معتدل و در زمستان ها بسیار سرد می گردد و در نتیجه جزو برترین مقاصد سفر در تابستان به شمار میرود. در طول سفرتان سری نیز به جاهای دیدنی شهرکرد همانند امامزادگان حلیمه و حکیمه خاتون، پارک لاله، پارک جنگلی تهلیجان، موزه باستان شناسی و... بزنید.

کوهرنگ

کوهرنگ که به چشمه های خروشان آب معدنی معروف است، منطقه ای بسیار زیبا با ارتفاع 2,350 متر در استان چهارمحال و بختیاری است که یکی از خوش آب و هواترین شهرستان های کشور و از برترین گزینه های سفر در تابستان محسوب می گردد و با برخورداری از جاذبه های طبیعی بسیار متنوع نظیر آبشار شیخ علی خان، چشمه کوهرنگ، تونل کوهرنگ و دشت لاله های واژگون کوهرنگ توانسته است به یک قطب توریستی مطرح تبدیل گردد.

تهران

فیروزکوه

فیروزکوه از شهرهای زیبای استان تهران در راستا جاده تهران به شمال به شمار میرود که میانگین دمای سالانه آن حدود هشت درجه سانتی گراد است. طبیعت بکر و زیبای این شهر، آن را به عنوان مقصد سفرهای تابستانی در میان گردشگران مطرح نموده است؛ از جمله تنگه واشی که در دل تابستان، آب وهوای خنکی دارد. تنگه میشینه مرگ که از آن به عنوان چهارمحال تهران نیز یاد می گردد؛ چشمه آب معدنی خمده با خاصیت درمانی، روستای هرانده و غار بورنیک و... از دیدنی های منطقه فیروزکوه هستند که می توانند برای هر گرشگری مجذوب کننده باشند.

دماوند

دماوند یکی از شهرهای استان تهران و مرکز شهرستان دماوند است که منطقه ها دیدنی و خوش آب وهوای بسیاری دارد و یکی از کهن ترین شهرها و نخستین شهرهای اسطوره ای تاریخ ایران به شمار میرود. قله باشکوه و زیبای دماوند در شمال شهر دماوند واقع شده است که دلیل نام گذاری شهر نیز محسوب می گردد. این قله بلندترین قله آتش فشانی آسیا و نخستین اثر طبیعی ثبت شده در لیست آثار ملی ایران است.

شهر ییلاقی دماوند در دامنه های زیبای کوهستان دماوند قرار داشته و چشم اندازی زیبا دارد. ضمن اینکه باغ های سرسبز و خرم و مراتع مرغوب از خصوصیات مهم این شهر هستند. آبشار برف تنگه لار، آبشار جنگلک، دشت مشا، چشمه سیاه سنگ، چشمه اعلا، دریاچه تار و... گوشه ای از جاذبه های دیدنی دماوند هستند که گردشگران می توانند در طول سفر تابستانی خود از آن ها دیدن نمایند.

مازندران

آلاشت

آلاشت، یکی از شهرهای شهرستان سوادکوه در مازندران است که از خنک ترین شهرهای شمالی در تابستان محسوب می گردد و با سفر به آنجا می توانید در ارتفاعی بلند، مهمان ابر و آفتاب و جنگل باشید.

آلاشت در زبان مازندرانی به معنای آشیانه عقاب است و دلیل این نام گذاری به وجود عقاب های بسیار در اطراف آن برمی گردد. این شهر زیبا با دارا بودن آب وهوای مفرح کوهستانی، بافت تاریخی ثبت شده در لیست میراث ملی، بنای مسجد امام حسین(ع) با معماری منحصربه فرد، موزه مردم شناسی در ساختمانی با قدمت بالغ بر 150 سال، رصدخانه و جاذبه های فراوان دیگر، یکی از برترین مقاصد برای تورهای طبیعت گردی و سفر تابستانی به شمال ایران است.

فیلبند

روستای فیلبند که به بام شرقی مازندران نیز معروف شده، مرتفع ترین ییلاقات مازندران است که با اقیانوسی از ابر و چشم اندازی بی بدیل پذیرای گردشگران در سفرهای تابستانی است. این ییلاق در اصل فلبند نام دارد؛ فل در گویش مازندرانی به معنای خستگی و بند نیز به معنای بند آمدن و نتوانستن است. دلیل این نام گذاری به دلیل ارتفاع بالای این ییلاق و کمرگاه های تندی است که عبور از آن را سخت می نماید.

روستای فیلبند در فصل زمستان به واسطه بارش برف تقریبا بدون سکنه می گردد؛ ولی با آغاز بهار و جاری شدن جویبارها و رویش گیاهان خوراکی، بار دیگر زندگی به منطقه باز می گردد. فیلبند، چشمه های کوچک و بزرگ متعددی دارد که چشمه کوچک موسوم به لار دارای املاح معدنی فراوانی است که برای درمان درد کلیه مفید است.

کردستان

استان کردستان، بهار و تابستان بسیار مطبوع و معتدلی دارد و از همین رو از برترین شهرهای ایران برای مسافرت در تابستان محسوب می گردد. گردشگرانی که این منطقه را برای سفر تابستانی خود انتخاب می نمایند، می توانند بازدید از پارک جنگلی آبیدر سنندج، حمام وکیل الملک سنندج، روستای پلکانی پالنگان کامیاران و... را در برنامه سفرشان بگنجانند.

دریاچه زریوار در مریوان یکی از مقاصد بی نظیری است که به هیچ وجه نباید دیدن آن را از دست داد. سنندج، مریوان و بانه از جمله شهرهای مهم و مطرح کردستان هستند که هر یک گنجینه ای از جاذبه های تاریخی وطبیعی را در خود جای داده اند. لباس کردی و پایکوبی کردی از بارزترین ویژگی هایی است که با شنیدن نام کردستان، در فکر بیشتر مردم تداعی می گردد.

لرستان

استان لرستان، سرزمین لاله های واژگون، عروس آبشارهای ایران، اقلیم قلعه ها و چشمه های خروشان و جنگل های بلوط با ده ها سوغات و خوردنی و پوشیدنی رنگارنگ است که در روزهای گرم تابستان به عنوان یکی از منطقه ها خوش آب وهوا و خنک ایران، پذیرای گردشگران بسیاری است.

لرستان را با بروجرد، درود، الیگودرز، ازنا، خرم آباد، کوهدشت، پلدختر و الشتر می شناسند که هر یک، تاریخی از فرهنگ و هنر و قدمت را در خود جای داده است. خرم آباد، مرکز استان لرستان، مقصد اول لرستان گردی محسوب می گردد و از همین رو گردشگران بسیاری در طول سفر تابستانی به لرستان، بازدید از قلعه فلک الافلاک، دریاچه کیو، مجموعه توریستی مخمل کوه و بام خرم آباد را در برنامه خود قرار می دهند.

استان اردبیل

اردبیل

اردبیل دارای زمستان های بسیار سرد و تابستان های معتدل است و از همین رو برترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان به شمار می رود. آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی جزو میراث دنیای یونسکو، دریاچه شورابیل، مسجد جامع اردبیل، رودخانه بالیقلو چای و جنگل فندق لو از جمله جاهای دیدنی اردبیل هستند که گردشگران می توانند در سفر تابستانی خود از آن ها دیدن نمایند. چشیدن غذاهای معروف اردبیل نظیر آش میوه، آش دوغ و باستیرما پلو نیز هیجان این مسافرت را دوچندان خواهند کرد.

سرعین

سرعین شهری با چشمه های همیشه جوشان در 30 کیلومتری غرب اردبیل است که به خاطر هوای مطبوعش، از خنک ترین شهرهای ایران در تابستان محسوب می گردد و گردشگران از بخش های مختلف ایران برای آب درمانی و بعلاوه فرار از گرمای تابستان به آنجا سفر می نمایند. حلوای سیاه، عسل معروف سرعین، گلیم، آش دوغ، کره و سرشیر از خوراکی های لذیذ این خطه از اردبیل هستند که بدون چشیدن طعم آن ها، سفرتان به سرعین کامل نخواهد شد. علاوه بر آبگرم های سرعین، سری نیز به سایر جاهای دیدنی آن مثل روستای آلوارس، روستای شایق، تپه آناهیتا، دهکده صخره ای ویند کلخوران و... بزنید.

کهگیلویه و بویراحمد

استان کهگیلویه و بویراحمد یکی از استان های لرنشین کشور به شمار می رود که سرزمینی نسبتا مرتفع و کوهستانی در امتداد رشته کوه های زاگرس و دنا است. طبیعت این استان به خاطر ناشناخته بودن در بین گردشگران، هنوز بکر و دست نخورده به جای مانده است که از آن جمله می توان به آبشار یاسوج، تنگ گنجه ای در یاسوج و دریاچه برم الوان در شهرستان بهمئی اشاره نمود. این استان به سرزمین چهار فصل معروفیت دارد و سرزمینی مملو از دریاچه های زیبا و آب های روان، قله های سر به فلک کشیده و دشت های زیبا است.

شهر یاسوج، مرکز استان، به دلیل جاذبه های طبیعی، توریستی و گردشگری به عنوان مرکز طبیعت ایران شناخته می گردد. پس اگر به این فکر می کنید که تابستان به کجای ایران سفر کنید، کهگیلویه و بویراحمد می تواند جزو مقاصد سفر تابستانی شما باشد.

کوه گل دنا

کوه گل نام قسمتی از طبیعت دنا واقع در نزدیکی شهر سی سخت در استان کهگیلویه و بویراحمد است که دارای چشمه های آب معدنی، دریاچه های فصلی و دامنه های پوشیده از گل است و رودخانه ای با همین نام نیز دارد که از چشمه های فوق سرچشمه می گیرد. تنگ کوه گل از نظر پوشش گیاهی و جانوری غنی ترین منطقه دنای شرقی محسوب می گردد و در طول تابستان می توان پرندگان مهاجری همانند مرغابی، اردک کله سبز، درنا، لک لک و پرندگانی بومی دیگر را در اطراف آن به دیدن نشست. از دیگر جاذبه های تنگ کوه گل می توان به دشت لاله های واژگون، آبشار تنگه نمک، چشمه سرد و منطقه حفاظت شده دنا اشاره نمود که یکی از زیباترین نقاط ایران را پدید آورده اند.

گلستان

گرگان

گرگان را شاید بتوان جزو زیباترین و برترین شهرهای شمال در تابستان دانست که با طبیعت دیدنی اش از کوه، جنگل و چمنزار گرفته تا جلگه و دشت، بیابان و شوره زار، دریا و خلیج، رودخانه و تالاب و زمین های کشاورزی، گردشگران بسیاری را به خود جلب می نماید. در سفر به این منطقه می توانید از جاذبه هایی همانند آبشار زیارت، جنگل ناهارخوران، آبشار شصت کلاته، جنگل النگدره، طبیعت سردانسر، خانه تقوی ها، باغ روس ها و کاخ آقا محمد خان قاجار دیدن کنید.

گیلان

ماسوله

شهر پلکانی ماسوله در جنوب غرب گیلان، از نقاط تاریخی، سرسبز و خوش آب وهوای شمال ایران با هوای مه آلود، تابستان های خنک و زمستان های پربرف، کوهستان های مرتفع، جنگل و ییلاقات سرسبز است و به همین خاطر یکی از برترین جاهای شمال برای مسافرت در تابستان به شمار میرود. ساکنان ماسوله با فروش صنایع دستی خود به مسافران و گردشگران مانند عروسک های بافتنی و... امرار معاش می نمایند و با خرید آن ها نیز به اقتصاد محلی یاری می کنید و نیز یادگاری های مجذوب کنندهی از این منطقه خواهید داشت.

ماسال

ماسال شهری در استان گیلان است که ییلاقات ماسال از معروف ترین و زیباترین ییلاقات استان گیلان هستند و در نتیجه می توان از آن به عنوان برترین شهر ایران برای مسافرت در تابستان یاد کرد. این منطقه با داشتن جاذبه های طبیعی بسیار و هوای منحصر به فردش، در بهار و تابستان مسافران بسیاری را به سمت خود می کشاند. یکی از معروف ترین ییلاقات ماسال، روستای ییلاقی اولسبلنگاه در 25 کیلومتری جنوب ماسال و در ارتفاع 1800 متری از سطح دریا است. در این ییلاق تجربه قدم زدن روی ابرها و اقامت در خانه ای چوبی را خواهید داشت که حتی فکرکردن به آن، روح آدمی را تازه می نماید.

خراسان شمالی

بجنورد

شهر بجنورد در کوهپایه های رشته کوه آلاداغ واقع شده است و بزرگ ترین شهر استان خراسان شمالی محسوب می گردد. آب وهوای این شهر به دلیل شرایط جغرافیایی و کوهستانی منطقه، در اغلب فصول سال خنک است و جزو شهرهای سرسبز ایران به شمار می آید. طبیعت اطراف شهر بجنورد، گواهی بر این مدعا است که این شهر آب وهوای مناسبی دارد. تفرجگاه بابا امان، تفرجگاه طبیعی و تاریخی بش قارداش، عمارت آیینه خانه مفخم، آتشکده اسپاخو و بند خاکی عبدل آباد از جمله جاذبه های بجنورد هستند که ارزش دیدن دارند.

آذربایجان شرقی

تبریز

تبریز، مرکز استان آذربایجان شرقی است و از آنجا که نسبت به شهرهای شمالی کشور، آب و هوای بسیار مطبوع تر و خنک تری دارد، گردشگران بسیاری سفر تابستانی خود را برای این منطقه برنامه ریزی می نمایند. شهر تبریز با توجه به جایگاه استراتژیک خود و بعلاوه منابع فراوان طبیعی، همیشه مورد توجه و صحنه درگیری های فراوانی بوده و همین موضوع باعث شده است در هر دوره از تاریخ، آثاری از حاکمان و مردم در آن به جا بماند؛ آثاری که داستان های بسیاری برای گفتن دارند و برخی از آن ها هنوز نیز نماد زندگی در این شهر هستند؛ از جمله برج ساعت تبریز، کاخ شهرداری تبریز، مسجد کبود ملقب به فیروزه اسلام، ارگ علیشاه یا ارگ تبریز، مقبره الشعرا، حمام تاریخی نوبر، بازار تبریز (بزرگ ترین بازار سرپوشیده دنیا) و... که تجربه ای فراموش نشدنی را برایتان رقم خواهند زد.

کندوان

کندوان نام روستایی در نزدیکی شهرستان اسکو در آذربایجان شرقی است که باستان شناسان معتقدند قدمت آن به بیش از هفت هزار سال پیش باز می گردد. کندوان در دامنه های سهند واقع شده است و معماری آن صخره ای است؛ به طوری که اغلب خانه های این روستا در دل کوه حفر شده اند.

کوهستانی بودن منطقه سبب شده تا آب وهوای کندوان در بیشتر اوقات سال سرد و خشک باشد؛ هرچند که تابستان این منطقه بسیار معتدل و دلچسب است.

اگر کندوان در میان مقاصد سفرهای تابستانی شما بود، عسل آن را بچشید و خریداری کنید که مهم ترین و مشهورترین سوغات این منطقه به شمار میرود.

آذربایجان غربی

ارومیه

شهر ارومیه، مرکز استان آذربایجان غربی، در طول تابستان از آب وهوای معتدلی برخوردار است و میانگین دمای سالانه آن بین هشت تا 10 درجه سانتی گراد می گردد. پس با خیال راحت سفر تابستانی خود به ارومیه را برنامه ریزی کنید و از آب وهوای خوب آن نهایت لذت را ببرید.

از جاهای دیدنی ارومیه می توان به بازار تاریخی ارومیه، عمارت سه گنبد، مسجد جامع، آبشار شملکان و کلیسای ننه مریم اشاره نمود که بازدید از آن ها خالی از لطف نیست. غذاهای سنتی ارومیه نظیر دلمه برگ مو، کوفته، یتیمچه و آش های ماست (قاتیخ)، عیران و اماج را نیز بچشید تا سفرتان مجذوب کننده تر و به یادماندنی تر گردد.

همدان

همدان، مرکز استان همدان، در غرب کشور است که در منطقه ای کوهستانی واقع شده است؛ در واقع وجود کوه الوند در جوار آن سبب شده است تا ارتفاع شهر از سطح دریا به بیش از 1,741 متر برسد. این شهر سردسیر که برای سفرهای تابستانی بسیار مناسب به نظر می رسد، از قدیمی ترین شهرهای ایران با پیشینه ای بسیار طولانی است.

همدان مرکز نخستین تمدن ایران، یعنی مادها بوده است و از همین رو جزو شهرهای قدیمی دنیا محسوب گردد. دانشمندان و بزرگان بسیاری از این شهر به دنیا معرفی شده اند که مهم ترین آن ها را می توان ابوعلی سینا دانست. غار علیصدر، دهکده توریستی تفریحی گنجنامه، پارک مردم، تپه هگمتانه و آرامگاه بوعلی سینا از جمله جاهای دیدنی همدان هستند که بی شک برای هر گردشگری مجذوب کننده خواهند بود.

زنجان

برای سفر تابستانی در ایران می توانید زنجان را در برنامه سفرتان بگنجانید. در واقع علاوه بر آب وهوای خوب زنجان در فصل تابستان که آن را مناسب گردشگری می نماید، وجود جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی متنوع، زیبا و منحصر به فرد، همانند بازار سنتی زنجان، مسجد جامع، دودکش جن در منطقه ماهنشان، خانه ذوالفقاری (موزه باستان شناسی زنجان)، مجموعه تاریخی ائل داغی و... باعث جذب بازدیدنمایندگان و مسافران بسیاری را از سراسر ایران و دنیا شده است.

زنجان از قدیم الایام، شهری برای خرید چاقوهای اعلا بوده است؛ هرچند می توانید خوراکی هایی نظیر شیرینی شستی، نان اردک، انگشت پیچ و صنایع دستی این منطقه مثل ملیله کاری، چاروق (نوعی کفش)، ظروف مسی، قالی و... را به عنوان سوغات از این شهر به یادگار ببرید.

منبع: کجارو / iranhotelonline.com / کجارو / dana.ir

به "در تابستان به کجای ایران سفر کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در تابستان به کجای ایران سفر کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید