صحبت های نو فرهادی درباره شکل گیری داستان قهرمان

به گزارش وبلاگ هم نفس، اصغر فرهادی در جریان رویداد سالانه رقبای فصل جوایز سینمایی در لس آنجلس گفت که فیلم قهرمان حاصل فرآیند های طولانی و غیرمنتظره ایده پردازی بوده است.

صحبت های نو فرهادی درباره شکل گیری داستان قهرمان

به گزارش ایسنا، اصغر فرهادی در جریان رویداد رقبای فصل جوایز سینمایی در لس انجلس که از سوی نشریه ددلاین برگزار می شود، بیان کرد که یک فرآینده طولانی مدت فکری و پس از آن مجموعه ای از تمرین ها در دنیای واقعی، شکل دهنده فیلم تحسین شده قهرمان بوده است.

فرهادی که به وسیله مترجم در این رویداد صحبت می کرد گفت: ایده اصلی فیلم قهرمان که پیروز به کسب جایزه بزرگ جشنواره فیلم کن شد، نخستین بار زمانی که یک دانشجو بود به فکرش خطور نموده و ریشه در تماشای یک نمایش انگلیسی دارد که به وسیله دیگر دانشجویان اجرا شد و موجب شد علاقه مند به داستان هایی درباره افرادی شود که با بازگرداندن چیز های گمشده و جستجو برای پیدا کردن صاحب آنها، مورد تحسین قرار می گیرند وتبدیل به قهرمانان محلی می شوند.

این سینماگر ایرانی در ادامه شرح می دهد: این ایده که جوامع قهرمان می سازنند همواره در فکرش بوده هر چند در آن موقع هرگز فکر نمی نموده قرار است فیلمی درباره این ایده بسازد. اما او سال ها بعد و پس از تبدیل شدن به فیلمساز پیروز و حرفه ای و در فاصله ای کوتاه پس از ساخت فیلم اسپانیایی زبان همه می دانند در سال 2018، به این ایده بازمی شود.

او معتقد است که ایده های پربار فیلم معمولا زاییده دوره های طولانی و ناخودآگاه پردازش هستند: این ایده ها به آرامی درون فکرتان رشد می نمایند و شما حتی نسبت به آن ها اگاه نیستید. نیمه شب ناگهان از خواب می پرید و حس می کنید، چیزی اذیت نماینده در فکر شماست و باید آن را بیرون بیاورید.

فرهادی بعلاوه به این موضوع اشاره نمود که چند روز پیش و در جریان سفر به لس آنجلس نیز اتفاق مشابهی را تجربه نموده است: نمی توانستم بخوابم و ناگهان حس کردم ایده فیلم بعدی ام را پیدا کردم و تمام شب را مشغول نوشتن بودم. وقتی آغاز به نوشتن می کنید فکر شما مثل یک آهن ربا همه چیز های که برای آن ایده مفید است را جذب می نماید. زمان، خاطره و تجربیات شکل گیری اولیه مهم ترین و قدرتمندترین ابزار ها در گنجینه یک فیلمساز محسوب می شوند و برای من اغلب چیز هایی که به فکرم می آید از دوران کودکی است. فکر می کنم بزرگترین سرمایه ای که یک هنرمند در زندگی دارد، دوران کودکی است.

این کارگردان برنده اسکار درباره موضوع فیلم جدیدش شرح داد: مشغول کار بر روی این ایده هستم، اما اجازه دهید که روی آن تامل کنم تا واقعا به ایده ای جدی تبدیل شود.

فرهادی که سال جاری با فیلم قهرمان نماینده سینمای ایران در شاخه برترین فیلم بین المللی جوایز اسکار است، درباره استفاده از زمان در هنگام تعویق فراوری این فیلم به علت همه گیری ویروس کرونا از برگزاری یک فرآیند تمرین 10 ماهه همراه با بازیگران اطلاع داد که خیلی زیاد به نفع فیلم تمام شده است و شرح داد: در واقع تمرین برای کارگردان و بازیگران مفیدتر است و در طول تمرینات می توان اشتباه کرد و بر اساس تصمیمات تغییراتی ایجاد کنید. در جریان تمرینات متوجه این موضوع شدم که باید به هر کاراکتر زمان خودش را بدهم و در نتیجه درک می کنیم که هر کدام از این شخصیت ها از کجا می آیند و بنابراین در جریان تمرینات آغاز به بعضی بازنویسی ها می کنم و نتیجه آن شد که هیچ شخصیتی سیاه یا سفید نیست.

فیلم قهرمان بر اساس پیش بینی رسانه هی خارجی یکی از بخت های اصلی شاخه برترین فیلم بین المللی جوایز اسکار 2020 است و در شاخه های برترین فیلم، کارگردانی و فیلمنامه اصلی نیز شانس خواهد داشت.

منبع: فرارو

به "صحبت های نو فرهادی درباره شکل گیری داستان قهرمان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صحبت های نو فرهادی درباره شکل گیری داستان قهرمان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید