طرز تهیه کاغذ روغنی خانگی برای کیک و شیرینی

به گزارش وبلاگ هم نفس، کاغذ روغنی مختص کیک و شیرینی پزی را میتوانید با فرمولی بسیار ساده در منزل تهیه و بهره ببرید به شرط آنکه نکاتی را رعایت نموده باشید.

طرز تهیه کاغذ روغنی خانگی برای کیک و شیرینی

کاغذ روغنی یا کاغذ شیرینی پزی به انگلیسی (Parchment Paper)، یک نوع کاغذ سلولزی نازک و سفید می باشد که برای استفاده در آشپزی، به خصوص در شیرینی پزی و پخت نان، مورد استفاده قرار می گیرد. این کاغذ به طور اشتباه ممکن است با کاغذ مومی یا کاغذ پوستی اشتباه گرفته گردد. اما ویژگی های خاص کاغذ روغنی آن را از دیگر نوع کاغذها متمایز می نماید. کاغذ روغنی دارای تحمل بیشتری در برابر حرارت است و سطحی صیقلی تر دارد.

یکی از مزایای استفاده از کاغذ روغنی در آشپزی، این است که برای پخت کیک و شیرینی، احتیاجی به چرب کردن قالب یا سینی فر ندارید. بعلاوه از این طریق می توانید انواع شیرینی ها، کیک ها، پیتزا و دیگر غذاها را در فر تهیه کنید و نگران چسبیدن آن ها به سینی یا قالب نباشید. با استفاده از کاغذ روغنی، پس از پخت غذا، سینی یا قالب به سادگی تمیز می ماند و شستشوی آن ها نیز آسان تر می گردد.

روش ساخت کاغذ روغنی خانگی برای کیک و شیرینی

ابتدا، یک کاغذ کاملاً سفید (بدون خط و نوشته) با اندازه دلخواه، مثلاً A4، را برش زنید و در سایز قالب یا سینی فر مورد نظر قرار دهید.

با یک دستمال کاغذی تمیز، دو طرف کاغذ را پاک کنید.

سپس کاغذ را در کف سینی یا قالب قرار دهید و با استفاده از یک فرچه یا قطعه پنبه تمیز، روغن را به طور یکنواخت روی سطح کاغذ پخش کنید.

با دستمال کاغذی، روغن اضافه را جذب کنید.

سپس طرف دیگر کاغذ را هم با فرچه یا انگشت ها با روغن مالید.

سطح دیگر کاغذ و بعلاوه قالب یا سینی را هم با دستمال کاغذی بکشید تا روغن اضافه آن ها را جذب کند.

در صورتی که فرچه یا پنبه در دسترس نباشد، می توانید با انگشت روغن را به طور ملایم روی سطح کاغذ مالید.

توجه داشته باشید که این روش فقط در صورتی استفاده گردد که کاغذ روغنی آماده در دسترس نباشد. با این روش می توانید کاغذ روغنی خانگی تهیه کنید تا در آشپزی و پخت غذاها از آن بهره برداری کنید.

نحوه انداختن کاغذ روغنی در قابلمه یا قالب کیک

برای استفاده بهینه از کاغذ روغنی در قالب، می توانید به این روش عمل کنید:

ابتدا یک ورق از کاغذ روغنی را روی یک سطح صافی گذاشته و آن را به طور کامل پهن کنید.

سپس قالب مورد نظر خود را روی کاغذ روغنی قرار دهید و با دقت و دقت بیشتر، با استفاده از یک مداد، دور تا دور قالب را بر روی کاغذ بکشید. این مرحله به شما یاری می نماید تا شکل و ابعاد دقیق قالب را بر روی کاغذ نشان دهید.

قالب را از روی کاغذ بردارید و از محلی که با مداد نشان گذاری نموده اید، با دقت قیچی کنید. این عمل باعث می گردد که کاغذ روغنی به دقت به اندازه قالب شما برش زده گردد.

با این روش، بعلاوه از ضایعات کاغذ جلوگیری می کنید و کاغذ روغنی دقیقاً به اندازه کف قالب یا سینی فر خواهد بود.

از این کاغذ روغنی دقیقاً بر اساس ابعاد قالب، در داخل قالب قرار دهید. این کار باعث می گردد که کاغذ به طور کامل در داخل قالب قرار گیرد و از چسبیدن کیک به قالب جلوگیری گردد.

حالا می توانید مایه کیک خود را به طور راحت و با اطمینان در داخل قالب ریخته و پخت کنید. با استفاده از این کاغذ روغنی دقیق، می توانید از گوشه های اضافه آن نیز جلوگیری نموده و کیک شما را به شکلی زیبا و یکنواخت بپزید.

به یاری این روش، علاوه بر اینکه از کاغذ روغنی بهره برداری بهینه می گردد، بعلاوه از جلوگیری از تجمع زیاد کاغذ اضافی در قالب و بد شکل شدن کیک جلوگیری می گردد.

کاغذ روغنی از کجا بخریم؟

برای تهیه کاغذ شیرینی پزی، برترین مکان معمولاً فروشگاه های لوازم قنادی هستند. این فروشگاه ها معمولاً کاغذ روغنی را در اندازه ها و فرمت های مختلف، از ورقه های بزرگ متری تا رول های مختلف، در اختیار شما قرار می دهند. این انواع کاغذ روغنی با قیمت های مناسب قابل تهیه هستند و می توانید به راحتی احتیاجهای خود را تامین کنید.

اگرچه، برای افرادی که به دلایلی به فروشگاه های لوازم قنادی دسترسی ندارند یا امکان خرید اینترنتی دارند، راه های دیگری نیز وجود دارد. شما می توانید کاغذ روغنی را از طریق خرید اینترنتی سفارش دهید. بسیاری از وب سایت ها و فروشگاه های آنلاین لوازم قنادی امکان خرید و سفارش آنلاین کاغذ روغنی را فراهم می نمایند. این روش نیز به شما امکان می دهد تا با انتخاب و مقایسه قیمت ها و ویژگی ها، به راحتی احتیاجهای خود را برآورده کنید و کاغذ روغنی مورد احتیاج خود را تهیه نمایید.

کاغذ روغنی و کاربردها و مزایای آن در آشپزی یا شیرینی پزی

کاغذ روغنی یا کاغذ پوستی، یک جزء اساسی در دنیای خلاقیت و آشپزی است. این نوع کاغذ به عنوان یک ابزار چند منظوره در آشپزی و بعلاوه در حوزه های دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. کاغذ روغنی، به خصوص در آشپزی، یک راهکار موثر برای مسائل مختلف است:

جلوگیری از چسبیدن کیک و شیرینی

با قرار دادن کاغذ روغنی در کف قالب کیک و شیرینی، از چسبیدن مواد به قالب جلوگیری می گردد. این ویژگی مخصوصاً در پخت کیک ها و شیرینی ها با روغن یا مواد چسبنده مفید است.

مصرف کمتر از روغن

با استفاده از کاغذ روغنی، می توانید از مصرف اضافی روغن در پخت و پز کاسته و غذاهای خود را کم چرب تر و سالم تر تهیه کنید.

جلوگیری از سوختن

در پخت شیرینی ها و انواع کیک، یکی از نگرانی های ما، سوختن مواد داخل فر است که با یاری کاغذ روغنی درصد این اتفاق کم میگردد.

تفاوت کاغذ مومی و کاغذ روغنی

کاغذ روغنی و کاغذ مومی دو نوع کاغذ با تفاوت های مهمی هستند، این دو نوع کاغذ اغلب به عنوان یکدیگر شناخته می شوند اما ویژگی ها و کاربردهای متفاوتی دارند. کاغذ روغنی بافتی از نخ پنبه دارد و از طریق سیلیکون در بافت خود از ویژگی های چسبندگی جلوگیری می نماید. به همین خاطر، این نوع کاغذ معمولاً در فرهای آشپزی استفاده می گردد، زیرا در تماس با مواد غذایی چسبیدگی ندارد. از طرفی کاغذ مومی، که از پوشش مومی سطح آن به دست می آید، به دلیل حساسیت به حرارت مناسب برای استفاده در فر نیست و ممکن است در اثر حرارت آب بگیرد و حتی باعث آتش سوزی گردد.

با توجه به شباهت های ظاهری این دو نوع کاغذ، انتخاب میان آن ها ممکن است گاهی سخت باشد. اما اصولاً انتخاب بین این دو وابسته به نوع کاربرد و شرایط استفاده است. اگر احتیاج به کاغذی با مقاومت در برابر گرما و حرارت بالا دارید، کاغذ روغنی برترین انتخاب است. اگر به کاغذی برای بسته بندی مواد غذایی احتیاج دارید، کاغذ مومی مناسب تر خواهد بود.

کاغذ قصابی تفاوتی با کاغذ روغنی دارد؟

اگرچه تهیه کاغذ روغنی و کاغذ قصابی تا حدودی به یکدیگر شباهت دارند، اما کاغذ قصابی دارای کیفیت و مقاومت کمتری نسبت به کاغذ روغنی است. این نوع کاغذ به سرعت در معرض حرارت آتش قرار می گیرد و از تحمل حرارت کمتری برخوردار است. به همین خاطر، کاغذ قصابی معمولاً برای بسته بندی مواد غذایی استفاده می گردد، زیرا در شرایط گرما و حرارت بالا ممکن است نقش محافظتی مناسب را نداشته باشد.

فراوری کاغذ روغنی صنعتی به طرز مشابهی با تهیه کاغذ روغنی در خانه انجام می گردد. با این تفاوت که در فراوری صنعتی از اندازه بیشتری آب برای تهیه کاغذ استفاده می گردد. این کاغذ به دلیل فرآوری و کنترل دقیق تر فرایند فراوری، از کیفیت و مقاومت بیشتری نسبت به کاغذ روغنی خانگی برخوردار است.

منبع: نمناک

منبع: فرارو

به "طرز تهیه کاغذ روغنی خانگی برای کیک و شیرینی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرز تهیه کاغذ روغنی خانگی برای کیک و شیرینی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید