کشف یک لایه نو در هسته زمین!

به گزارش وبلاگ هم نفس، گجت نیوز نوشت: دانشمندان از کشف یک لایه نو در هسته زمین خبر دادند که می تواند آغازگر فصلی نو برای حل معماهای منظومه شمسی باشد.

کشف یک لایه نو در هسته زمین!

گروهی از محققان دانشگاه ملی استرالیا (ANU) یک لایه نو در مرکز زمین کشف نموده اند که از آن به عنوان درونی ترین هسته داخلی یاد شده است. این کشف نقطه عطف مهمی در مطالعه عملکرد درونی سیاره ما است و با روشن کردن تاریخ کهن سیاره، بینش نوی را در خصوص میدان مغناطیسی آن ارائه می دهد.

به گفته محققان، درونی ترین هسته داخلی، توپی متشکل از آلیاژ آهن و نیکل بوده که اساسا بقایای فسیل شده از تاریخ باستانی زمین هستند. این کشف با مطالعه امواج لرزه ای که قطر زمین را تا پنج برابر به عقب و جلو پیمایش می کردند، امکان پذیر شد. برخلاف آزمایش های قبلی که تنها به تک پرش ها توجه شده بود، محققان ANU این بار دریافتند که با آنالیز این امواج در زوایای مختلف می توان ساختار کریستالی متفاوتی را در درونی ترین لایه شناسایی کرد.

یافته های نو این مطالعه هم چنین شامل دستاوردهای نوی برای مطالعه هسته زمین است. تا به امروز دانشمندان تنها چهار لایه را در مرکز زمین شناسایی نموده بودند که شامل پوسته، گوشته، هسته بیرونی و هسته داخلی می گردد. بااین حال، کشف یک لایه نو و ناشناخته در هسته زمین مقدمه ای برای اعمال روش های نوین جهت آنالیز عملکرد درونی سیاره است.

کشف لایه نو در هسته زمین، مقدمه ای برای درک بهتر منظومه شمسی

کشف درونی ترین هسته داخلی زمین، علاوه بر شفاف سازی در خصوص عملکرد درونی زمین، به شرح شکل گیری میدان مغناطیسی سیاره ما نیز یاری خواهد نمود. میدان مغناطیسی یکی از اجزای حیاتی محیط زیست سیاره ما است که با محافظت از زمین در برابر تشعشعات مضر و جلوگیری بازگشت آب به فضا، نقش مهمی در ادامه حیات ایفا می نماید. محققان ANU بر این باورند که درونی ترین هسته داخلی به یک رویداد بزرگ در گذشته زمین مربوط بوده که تاثیر قابل توجهی بر قلب سیاره گذاشته است.

هم چنین دستاوردهای این کشف تنها به مطالعه زمین محدود نمی گردد. دانشمندان اعتقاد دارند که یافته های آنها می تواند به درک بهتر سیاره های منظومه شمسی و فراتر از آن یاری کند. برای مثال، گمان می رود که از دست دادن میدان مغناطیسی در حدود چهار میلیارد سال پیش، باعث تبدیل مریخ به یک سیاره بایر و از بین رفتن و جو و اقیانوس آن شده است.

افزون بر این، شکارچیان سیاره فراخورشیدی نیز به لطف این کشف می توانند از شناسایی دنیا های بالقوه قابل سکونت با جستجوی سیاراتی با ساختار هسته ای مشابه زمین استفاده نمایند. به طور کلی، کشف لایه نو در هسته زمین این پتانسیل را دارد که فرصت های نوی از تحقیقات را برای زمین، سایر سیارات منظومه شمسی و فراتر از آن را ایجاد کند.

5858

منبع: خبرآنلاین

به "کشف یک لایه نو در هسته زمین!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف یک لایه نو در هسته زمین!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید